اول مانی
بازار رمزارز

بازار ارز دیجیتال: به گزارش اول مانی و به نقل از اتاق بازرگانی تهران، دو کمیسیون “بازار پول و سرمایه” و “اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال” در نشستی مشترک به بررسی و تحلیل وضعیت رمزارز در کشور پرداختند.

فعالان حاضر در این جلسه اغلب بر این باور بودند که دولت باید از رفتارها و سیاست های سلبی دست بردارد و با وجود گرایش گسترده مردم به سرمایه گذاری در این بازار، واقعیت ارزهای دیجیتال را قبول کند و نقش رگولاتور را ایفا کند.

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ابتدای جلسه به استقبال مردم به رمزارزها اشاره کرد و بیان کرد که عدم ثبات اقتصادی و وجود انتظارات تورمی موجب شده که اغلب بدون دانش کافی و در نظر گرفتن مبانی سرمایه گذاری، رفت و آمد عجولانه ای به بازارهای مختلف داشته باشند و ضروری است که مسئدولان تدبیری اساسی برای مدیریت این رفتارهای هیجانی بیندیشند.

بازار ارز دیجیتال

او همچنین با اشاره به اینکه مردم برای حفظ ارزش پول خود به سراغ شرکت های هرمیف موسسات مالی غیرمجاز و بازار سکه و ارز می رفتند، ادامه داد: در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال از شفافیت بازار سرمایه نیز برخوردار نبوده و تا حدودی نیز از کنترل خارج است.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه با اشاره به ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال بدون دانش کافی و مشکلاتی که برای بسیاری از صرافان ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر رخ داده است و سه پیشنهاد را برای مدیریت این بازار پیشنهاد داد.

پیشنهاد اول این بود که بانک مرکزی، صرافی های مجاز را برای معامله این ارزها معرفی کند. پینشهاد دوم اینکه با معرفی EFT ها از جانب دولت، مردم به سرمایه گذاری از طریق این صندوق ها در بازار ارزهای دیجیتال ترغیب شوند.

پیشنهاد سوم مستوفی نیز توسعه آموز در این حوزه بود و وی گفت که اتاق تهران می تواند اقدام به برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه کند.

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار ارز دیجیتال

در این جلسه فرزین فردیس، نائب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران گزارشی در رابطه با رمزارزها ارائه کرد و در جریان ارائه این گزارش گفت: ارزش کل بازار رمزارزها در جهان تا ۸ می ۲۰۲۱ به ۲۴۶۰ بیلیون دلار رسیده و ارزش کل بازار بیت کوین در همین مدت ۱۱۱۰ بیلیون دلار برآورد شده است. همچنین تعداد ارزهای قابل قبول و لیست شده در صرافی های معروف دنیا تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ عدد ۴۷۰۱ را نشان می دهد. در حالیکه تعداد ارزها در سال ۲۰۱۳ تنها ۶۶ عدد بود.

وی با اشاره به اینکه “۶۲ درصد مردمی که رمزارز خریداری کرده اند، ر شش ماه اخیر وارد بازار شده اند و حجم مبادله روزانه رمزارزها در پایان اسفند بین ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان تخیمن شده می شود” توضح داد: ۷۷ درصد از دارندگان رمزارز، اعلام کرده اند که به قصد سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده اند. ۱۵ درصد سرمایه گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده اند، ۳ درصد به دلیل حمایت از تکنولوژی، ۳ درصد به دلیل کنجکاوی و سرگرمی، یک درصد به دلیل جابه جایی بین المللی پول و یک درصد برای پرداخت و خرید وارد این بازار شده اند.

در این جلسه، رضا قربانیف رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه “نبود قانون، رگولاتوری و نظارت از جمله چالش های اصلی حوزه ارزهای دیجیتال به حساب می آید” ادامه داد: در سال های اخیر، رگولاتور ترجیح داده است که تنها به بیان هشدار اکتفا کند. او همچنین با اشاره به اینکه مردم جلوتر از رگولاتور در حال ورود به بازار رمزارزها هستند، ادامه داد: ارزهای دیجیتال به دلیل شفافیت قابل ردیابی بوده و ابزار پولشویی نیستند.در این باره بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ملکه کریپتو، گرداننده فراری وان کوین، ۲۳,۰۰۰ بیت کوین دارد

بیشتر بدانید: رشد صعودی ADA، معامله گر معروف به خرید کاردانو می پردازد

بیشتر بدانید: درخواست قالیباف از بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارزهای دیجیتال

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *