اول مانی
استخراج رمزارزها

به گزارش اول مانی، قیمت بیت کوین به سقف ۴۰ هزار دلار و به تبع افزایش سایر رمزارزها، صنعت استخراج یا ماینینگ رمزارزها رونق گرفته است. از گوشه و کنار به گوش می رسد که یکی از عوامل افزایش مصرف برق کشور و قطعی برق، استفاده از برق به منظور استخراج بیت کوین است. البته نباید فراموش کرد که با افزایش قیمت بیت کوین، هزینه دستگاه های استخراج کننده که ماینر نیز نامیده می شوندف رشد زیادی داشته است.

چرا استخراج رمزارزها در ایران مزیت دارد؟

استخراج رمزارزها و مزیت آن در ایران را می توان در ۳ بخش اصلی زیر دسته بندی کرد:

منابع غنی انرژی در کشور

ایران به عنوان چهارمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور بزرگ جهان از نظر منابع گازی شناخته شده است و با توجه به میزان آفتاب در ایران، می توان گفت که این کشور منبع مناسبی برای تولید انرژی خورشیدی می باشد. این شرایط نشان می دهد که ایران به عنوان کشوری که منابع تامین انرژی فراوانی داردف شرایط بسیار مناسبی برای تامین انرژی مورد نیاز استخراج رمزارزها دارد.

تحریم ایران

داشتن منابع غنی و سرشار انرژی، دلیل بسیار خوبی برای تبدیل شدن به کشوری به عنوان بهشت بیت کوین نیست. ایران با وجود اینکه منابع اعظم انرژی دارد، اما به دلیل تحریم های بین المللی قادر به صادر کردن این منابع نیست. به همین دلیل فرصت مناسبی برای صادر کردن انرژب از طریق استخراج رمزارزها به وجود امده است. ایران می تواند با فروش انرژی به قیمت پایین، به استخراج کنندگان بیت کوین در کشور و امکان تولید برق ارزان برای آنها، ایران را به بهشتی برای استخراج رمزارز تبدیل کند.

وجود دو پیک مصرفی در کشور

ایران جزو کشورهایی است که دو پیک مصرفی دارد که در فصل تابستان به دلیل مصرف بالای برق، به منظور خنک سازی ساختمان ها، مصرف برق کشور تا نزدیکی ۶۰ هزار مگاوات افزایش پیدا می کند و از سوی دیگر نیز، در فصل زمستان به دلیل سرمای هوا و ضرورت گرم کردن خانه ها، مصرف گاز نیز له رکورد بالایی می رسد. به همین دلیل در ایران و در فصل تابستان با پیک مصرف برق و در فصل زمستان با پیک مصرف گاز رو به رو است.

بیشتر بدانید: ارزهای دیجیتال چه نقشی در آینده پول دارند؟

استخراج بیت کوین

از فرصت به تهدید

با وجود فرصتی که در کشور برای استخراج بیت موین وجود دارد، این فرصت با رفتارهای دولت به تهدیدی بزرگ تبدیل شده است. قیمت پایین برق صنعتی و کشاورزی باعث شده که عمده مردم برای ماینینگ بیت کوین، از برق کشاورزی و صنعتی استفاده کنند. از این رو صنایع تولیدی خود را تعطیل و به استخراج کردن بیت کوین روی آورده اند. در واقع، ما شاهد تبدیل یک فرصت بزرگ توسعه ای به یک تهدید بزرگ توسعه ای هستیم.

از طرف دیگر افرادی که حاضر به سرمایه گذاری بزرگ در این عرصه هستند نسبت به استخراج قانونی آن بسیار کم انگیزه هستند.دولت ایران با افزایش شدید قیمت برق برای ماینینگ بیت کوین، عملا صرفه اقتصادی تولید آن را از بین برده اند.

دلیل افزایش قیمت رمزارزها

دلیل افزایش قیمت ارزهای دیجیتال، میزان علاقه مردم می باشد که به سمت آن روی آورده اند البته کارکرد ارزهای دیجیتال هرگز نمی تواند به عنوان جایگزینی برای پول ملی کشور باشد زیرا پول ملی کشور کارکردهایی دارد که ارزهای دیجیتال این ویژگی ها را ندارند و بیشتر ارزهای دیجیتال در دنیا رایج هستند که حکم طلای جهان را دارند.

علی رغم اینکه بانک مرکزی نظارت کافی بر ارزهای دیجیتال را ندارد اما از آن استقبال می شود و برای حفظ پایه پولی کشور، سیستم تبدیل ارز دیجیتال به واحد پولی خود و ارزهای معتبر را از طریق صرافی ها و بانک ها پذیرفته است.بیشتر بدانید: روش های استخراج ارزهای دیجیتال

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *