اول مانی
خرید ارز دیجیتال

بحث پذیرش و خرید ارزهای دیجیتال در ایران و همچنین تکنولوژی بلاک چین در سراسر جهان، این روزها با استقبال بیشتری در بین کاربران مواجه شده است. مطمئنا بیشتر مردم حداقل یک بار هم که َشده اسم بیت کوین را شنیده اندو پیشنهاد سرمایه گذاری در پروژه های مختلف نیز به گوششان خورده است. کنترل سیستم های مالی در تمام کشورهای دنیا توسط بانک مرکزی و دولت سبب شده تا مردم بیشتر به سمت استفاده از سیستم های مالی روی بیاورند که در انحصار شخصی خودشان می باشد.

استفاده از ارزهای دیجیتال در کشورهایی از قبیل ایران که مردم با مشکلاتی از قبیل تحریم ها و نوسانات قیمت ارز دست و پنجه نرم می کنند، قوت بیشتری گرفته است. با این حال نبود قانون گذاری مشخص برای فعالیت در این حوزه موجب سرگرمی افرادی شده که علاقه به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین را دارند. ما در این مقاله به بررسی وضعیت خرید و فروش و قانون گذاری ارزهای دیجیتال در ایران پرداخته ایم تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال
خرید و فروش ارزهای دیجیتال

وضعیت صرافی های ارز دیجیتال در ایران

در سال ۹۶ که قیمت ارزهای دیجیتال و معامله گران این حوزه در ایران اوج گرفت، تعداد زیادی از صرافی ارزهای دیجیتال که بدون مجوز فعالیت می کردند فیلتر شدند. در آن زمان بیشتر صرافی ها مجبور به تعطیلی شدند و یا با تغییر دامنه به کار خود ادامه دادند.

بعد از مدتی با تاسیس واسطه های تبادل جدید و با کمک انجمن های مختلف در حوزه بلاک چین و فین تک، تا حدودی فشارها کم شد و بسیاری از صرافی ها نیز رفع فیلتر شدند. صرافی هایی نیز که نتوانستند رفع فیلتر شوند با تغییر آدرس دامنه سایت خود به فعالیت خود ادامه دادند.

در حال حاضر هیچ کدام از صرافی آنلاین ارز دیجیتال در ایران مجوز رسمی از بانک مرکزی ندارد اما تا این اواخر، معاملات ارزهای دیجیتال در ایران تقریبا بدون حرف و حدیثی انجام می شد.

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

  • شروع قانون گذاری های مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران از اوایل سال ۹۷ شروع شد . قبل از این تاریخ قانون مشخصی برای ارزهای دیجیتال وجود نداشت و به همین دلیل نیز برای خرید و فروش مانعی وجود نداشت. تقریبا در اردیبهشت سال ۹۷ بود که بانک مرکزی ایران در اعلامیه ای، خرید و فروش بیت کوین را در ایران ممنوع کرد و در این اعلامیه گفته شده بود “از آنجایی که ماهیت ارزهای مجازی این ارزها را به ابزاری برای پولشویی، تامین مالی تروریسم و در کل برای جابه جایی پول بین مجرمین تبدیل می کند، ممنوعیت استفاده از این ارزها به بانک مرکزی اعلام شده است.” همانطور که می دانید این قانون تا حدی بدون استفاده به نظر می رسید زیرا تراکنش های ارز دیجیتال بر بستر بانک خاصی انجام نمی شود و در نتیجه این اعلامیه مانعی برای افراد فعال در این حوزه نشد.
  • بعد از مدتی و در شهریور ۹۷ رئیس توسعه تجارت الکترونیک اعلام کرد “سایت های فرزوش اینترنتی رمز ارز شناسایی می شوند” و از آنجایی که چند ماه قبل از این تاریخ خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران ممنوع شده بود، شنیدن این خبر منطقی به نظر می رسید. منظور از سایت های فروش اینترنتی رمز ارز، همان صرافی ها و فروشگاه هایی بودند که در آن زمان مشغول به فعالیت بودند. این مقام مسئول اعلام کرده بود که “با توجه به اینکه رمزارزها پشتوانه خاصی ندارند ممکن است که دچار فراز و نشیب های قیمتی در تبادلات مالی شوند و این کار ریسک بالایی رامتوجه معاملات می کند. ” چیزی که این ابلاغیه را مشخص می کرد این بود که حتی مسئولان تصمیم گیرنده نیز در رابطه با ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین اطلاع خاصی ندارند و صرفا به دلیل بدون پشتوانه بودن ارزهای رمزنگاری شده، خرید و فروش آنها را ممنوع اعلام کردند.
  • در همان سال و در شهریور ۹۷ بود که خبر دیگری نیز درباره خرید ارزهای دیجیتال در ایران منتظر شد. این بار عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد “زیرساخت استفاده از ارز دیجیتال در کشور فراهم نیست و در نتیجه داشتن صرافی ارز دیجیتال در ایران به صلاح اقتصاد نیست. “همچنین این مسئول اعلام کرده بود “از آنجایی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال در حال حاضر پشتوانه خاصی ندارند و نظارتی در این رابطه وجود نداردف اشخاصی که اقدام به معامله این ارزها کرده اند، وارد کار پر ریسکی شده اند. “

معامله گران ارز دیجیتال در ایرن

با رشد زیاد ارزهای دیجیتال در این ماه های اخیر، به نظر می رسد که صرافی های آنلاین ایرانی با تقاضای زیاد معامله گران مواجه شده اند. بر اساس آمار پلتفرم الکسا که سایت ها را از نظر بازدید رتبه بندی می کند، بازدید بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال در ایران به چند میلیون در روز رسیده است.

تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۵۰۰ هزار نفر کاربر در صرافی های ارز دیجیتال ایرانی ایجاد حساب کرده اند و با توجه به نظرسنجی ها، بخش قابل توجهی از این افراد ازرهای دیجیتال خود را روی کیف پول های موجود در صرافی ها نگهداری می کنند تا بتوانند راحت تر معاملات خود را انجام دهند.

بانک مرکزی قوانین مربوط به رمزارزها را منتشر کرد

در بهمن سال ۹۷ و کمتر از یک سال بعد از غیرقانونی اعلام شدن خرید ارزهای دیجیتال در ایران، بانک مرکزی یک سری قوانین برای فعالیت این حوزه در ایران منتشر کرد. به طور کلی مواردی که در سند منتشر شده از سوی این بانک گفته شده بود که به شرح زیر می باشند:

  • استفاده از رمزارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت در داخل کشور ممنوع است.
  • انتشار و صدور ارزهای دیجیتال در اختیار توسعه دهندگان هر ارز دیجیتال می باشد و بانک
  • مرکزی در این زمینه امکان پذیرش نقش و مسئولیتی نخواهد داشت.
  • خرید و فروش و انتقال ارزهای دیجیتال تنها در صرافی هایی امکان پذیر است که مقررات آنها در بخش الزامات عمومی صرافی ها درج شده باشد.
  • توسعه کیف پول ارزهای دیجیتال با درنظر گرفتن مقررات بخش کیف پول رمزارزی، برای اشخاص حقیقی و حقوق بلامانع می باشد.

بیشتر بدانید: جایگاه بلاکچین در دنیای ارزهای دیجیتال

بیشتر بدانید: آموزش خرید و فروش ارزهای دیجیتال:

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال لایت کوین چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *