اول مانی
ایلان ماسک

پس از انتقاد ایلان ماسک از مصرف بالای انرژی بیت کوین، ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام شروع به ثبت رکوردهای جدید کردند. به نظر می رسد که صنعت ارزهای دیجیتال پس از این انتقاد، به استقبال از فناوری های دوستدار محیط زیست روی آورده است.

به گزارش دیکریپت، چند روز بعد از اینکه ایلان ماسک توجه جامعه ارزهای دیجیتال را به محیط زیست معطوف کرد. ارزهای دیجیتال دوستدار محیط زیست همچنان در حال رکوردشکنی می باشند.

قیمت پالیگان در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ درصد و در هفته گذشته نیز ۱۶ درصد افزایش داشته است. قیمت ارز دیجیتال پالیگان در زمان نگارش این خبر برابر با ۱.۷۵ دلار و حجم بازار آن ۱۰.۱ میلیارد دلار است. بهتر است بدانید که تنها چند ساعت قبل، پالیگان توانسته رکورد قیمت ۱.۸۲ دلار را ثبت کند.

پالیگان
نمودار هفتگی قیمت پالیگان
نمودار هفتگی قیمت پالیگان

همچنین قیمت کاردانو (ADA) یکی از ارزهای دیجیتال مطرح مبتنی بر اثبات سهام می باشد، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ درصد و در هفته اخیر، ۳۲ درصد افزایش قیمت داشته است. ارز دیجیتال کاردانو امروز، ۱۶ مه توانست رکورد جدیدی را ثبت کند و به قیمت ۲.۳۹ دلار برسد. با احتساب این قیمت حجم بازار کاردانو در حال حاضر بیش از ۷۵ میلیارد دلار است.

نمودار کاردانو
نمودار هفتگی قیمت کاردانو

کاردانو و پالیگان از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند. اثبات سهام نسبت به بیتکوین و الگوریتم اجماع اثبات کار آن، مصرف انرژی به شدت پایین تری دارد.

در الگوریتم های اثبات کار، ماینرها به خاطر حل معادلات پیچیده ریاضی با هم در رقابت هستند و از آنجایی که با گذر زمان این معادلات غالبا پیچیده تر می شوند، ماینرها مجبور هستند از دستگاه های قوی تری استفاده کنند و به همان اندازه، مصرف برق انها نیز بالاتر می رود. انها در ازای این کار، کوین های جدید استخراج شده را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

در برابر، الگوریتم اثبات سهام وجود دارد که اعتبارسنج ها را بر اساس میزان ارز دیجیتالی که سرمایه گذاری کرده اند انتخاب می کند.

انتقاد ایلان ماسک از بیت کوین
انتقاد ایلان ماسک از بیت کوین

اطلاعات سایت دیجیکونومیست (Digiconomist) نشان می دهد که برق موردنیاز برای استخراج بیت کوین با برق موردنیاز در کل کشور هلند برابر است.

طرفداران این الگوریتم ثابت کردند که حتی مصرف این میزان از برق و انرژی نیز در شبکه هایی چون بیت کوین ارزش دارد زیرا امنیت شبکه های غیرمتمرکز را تضمین می کند و برای دستیابی به فناوری های غیرقابل سانسور، ضروری است.

به نظر می رسد که روزی ایلان ماسک به عنوان قهرمان بیت کوین شناخته می شود و در حمایت خود از این ارز دیجیتال احتیاط بیشتری را به کار بسته است. متن توییت او که در آن به مصرف برق بالای بیت کوین اشاره کرده:

ما نگرانی بابت مصرف سوخت های فسیلی برای استخراج بیت کوین و تراکنش های آن هستیم، علی الخصوص زغال سنگ که بیشترین تولید گازهای گلخانه ای را دارد. ایده ارزهای دیجیتال از بسیاری جهت ها فوق العاده است و آینده روشنی دارد. اما این ایده نباید به قیمت آسیب های جدی به محیط زیست ما عملی شود. تسلا قصد فروش بیت کوین های خود را ندارد و به محض اینکه استخراج بیت کوین به سمت انرژی های پایدارتر حرکت کند، از آن در تراکنش های خود استفاده می کند. همچنین ما به دنبال ارزهای دیجیتالی هستیم که مصرف انرژی آنها از ۱% بیت کوین نیز کمتر باشد.

مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیکس ایکس به صراحت اعلام کرده که هیچ کدام از میلیاردها دلار بیت کوینی که تسلا در ماه ژانویه خریده را نمی فروشد و نمی خواهد از آن در تراکنش ها نیز استفاده کند، مگر اینکه استخراج بیت کوین به سوی انرژی های پایدارتر حرکت کند.در این باره بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: قیمت بیت کوین به پایین ترین سطح در ۱۱ هفته اخیر رسید

بیشتر بدانید: جک دورسی: بیت کوین همه چیز را به سمت بهتر شدن می برد

بیشتر بدانید: وارن بافت: از موفقیت بیت کوین متنفرم | قرار نبود اینگونه شود

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *