اول مانی
Blockchain

بدون شک واژه بلاکچین (Blockchain) بارها و بارها به گوشتان رسیده است و شاید بخواهید بدانید که کاربردهای بلاک چین در دنیای واقعی چگونه است. بلاک چین در واقع یک فناوری متن باز است که کسی صاحب ان نیست و کاربردهای زیادی در حوزه های مختلف دارد.

در زبان ساده تر اگر بخواهیم که بلاک چین را تعریف کنیم باید بگوییم که بلاک چین نوع جدیدی از شبکه اینترنتی است که در ان اطلاعات مختلف به صورت بلوک هایی هم شکل طبقه بندی می شوند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که از فناوری بلاک چین استفاده کرد. از آن زمان تا به امروز پیشرفت های زیادی را در فناوری بلاکچین شاهد بوده ایم. بلاک چین مشابه یک پایگاه داده متمرکز نیست و می توان به طور خلاصه گفت که خلاصه ویژگی های کلیدی فناوری بلاک چین به شرح زیر است:

  • غیرمتمرکز یا فاقد مرجع مرکزی است
  • شفاف عمل می کند
  • امنیت دارد
  • یکپارچه است
  • تسویه حساب سریع تری انجام می دهد
فناوری بلاکچین

کاربردهای بلاکچین:

در اینجا چند کاربرد از بلاک چین را می توانید ببیند:

پزشکی و تجویز دارو:

همانطور که می دانید بلاک چین از بلاک هایی تشکیل شده است که هر کدام متعلق به تراکنش و یا سابقه ای است که به صورت رمزنگاری شده وجود دارد. از این ویژگی می توان در حوزه بهداشت استفاده کرد. فرد و یا سازمان ها می توانند اطلاعات مربوط به شخص را در یک زنجیره بلاک اختصاصی جا دهند تا زمانی که پزشک و بیمار به ان نیاز پیدا کنند. با نگاهی به پرونده پزشکی او در بلاک چین، می توان به تمام اطلاعات او دسترسی پیدا کرد.

انقلابی در ثبت احوال:

تمام کشورها در شهرهایشان سازمان ثبت احوال دارند تا اطلاعات مردم را در آن ثبت کنند. با توجه به آمار جمعیت انسان روز به روز در حال افزایش است به همین دلیل هر روز کار این سازمان ها سخت تر و سخت تر می شود تا اطلاعات را نگهداری کنند. در نتیجه احتمال بروز خطا و اختلال در سیستم به طور چشمگیری افزایش می یابد و شاید اطلاعات بسیاری از مردم نیز حذف شوند و یا نصفه و نیمه شوند.

به همین دلیل ظهور بلاکچین ضروری است و باید به زودی شاهد استفاده آن در ثبت احوال باشیم. هم سالمندان و هم نونهالان در بلاک چین ذخیره می شود و با نهایت امنیت می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این وضعیت احتمال خطا به حداقل می رسد و یا غیرممکن باشد و نمی توان به سادگی به اطلاعات افراد دسترسی پیدا کرد.

نگهداری امن فایل ها:

فرض کنید که دیگر نیازی نباشد که اطلاعات خود را شرکتی مثل گوگل بدهید که در زمینه حریم خصوصی همه به آن شک دارند، می توانید تمام اطلاعات خود را در بلاک هایی ثبت کنید که همیشه وجود خواهند داشت و کسی به جز یک نفر به آن دسترسی نخواهد داشت. تمام اطلاعات رمزنگاری می شوند و تنها توسط یک کلید خصوصی دسترسی به اطلاعات وجود خواهد داشت.

بهینه سازی مصرف انرژی:

شرایط با رشد انرژی های تجدیدپذیر و ظهور بلاک چین تا حدودی تغییر خواهد کرد. شاید زمانی برسد که هر خانه ای دارای پنل های متعددی برای جذب انرژی خورشید باشد و بتواند از المان های مختلف در خانه نیرو تولید کند که این فرآیند می تواند با فن اوری بلاک چین ارتباط خوبی داشته باشد.

در هر صورت، خانه ها با کمک بلاک های مشخص با هم در ارتباط خواهند بود و از هم خبر می گیرند. اما این به معنای احوال پرسی نیست بلکه در صورت نیاز به یک ساختمان به انرژی بیشتری و در صورت وجود نیروی اضافی، به ان ساختمان مقداری انرژی ارسال خواهد کرد. به عبارتی می توان گفت که همه به یکدیگر کمک می کنند و هیچوقت قطعی برق نخواهد داشت.بیشتر بدانید: بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *