اول مانی

ریال دیجیتال ۱۸ بهمن ماه رونمایی می شود

به گفته محمدرضا مانی یکتا، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، ریال دیجیتال بعد از اجرای آزمایشی در کیف پول های سه بانک ملی، ملت و تجارت قرار است ۱۸ بهمن ماه با مجوز بانک مرکزی در کل بانک ها وارد فاز عملیاتی و برای پرداخت های خرد به کار گرفته شود.

شایان ذکر است باقی مسئولان بانک مرکزی تا به حال اجرای فاز عملیاتی ریال دیجیتال در این تاریخ را تایید نکرده اند.

به گزارش ارز دیجیتال و به نقل از پیوست، پروژه ریال دیجیتال از سال ۹۷ تا امروز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرای پیش آزمایشی آن در سال ۱۴۰۰ کلید خورد و در نهایت در سال ۱۴۰۱ وارد فاز آزمایشی شد.

تا به حال براساس گفته محمدرضا مانی یکتا، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، فاز آزمایشی این طرح با ۵۰۰ کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرایی شده است و قرار است با رونمایی رسمی از این طرح در اواسط بهمن، برای کل بانک های کشور امکان توزیع ریال دیجیتال در این تاریخ را تایید نکرده اند.

براساس پیش نویس ریال دیجیتال، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر ریال دیجیتال و تعریف دسترسی بانک ها و مسدود و فعال سازی و تعریف و اعمال سیاست های کلان مدیریت زیست بوم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و متولی دفترکل توزیع شده و مشارکت در تایید تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند است.

همچنین بانک های “عضو متولی” هم احراز هویت کاربران و فعال سازی کیف پول های ریال دیجیتال را عهده دار شده اند.

علی صالح‌آبادی، رئیس پیشین بانک مرکزی، اوایل سال ۱۴۰۱ گفته بود در سال جاری و پس از انتشار ریال دیجیتال، افراد می‌توانند اسکناس‌های ریال خود را تحویل بانک مرکزی دهند و معادل آن رمزریال تحویل بگیرند که این ریال دیجیتال قابل‌استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جایگزین اسکناس خواهد شد.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ایرادات فنی ریال دیجیتال درحال رفع شدن است

بیشتر بدانید: انتشار پیش نویس غیر رسمی سند پروژه ریال دیجیتال

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *