اول مانی
بیت کوین

سودهای به دست آمده از بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است که افراد بسیاری تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار بگیرند. آن‌ها به یک صرافی رمزارز (احتمالا اولین صرافی که در در جستجوی اینترنتی به آن‌ها نشان داده می‌شود) می‌روند. با روند کلی کار آشنا می‌شوند، حساب باز می‌کنند و مقداری ارز دیجیتال (ارزی که تنها شنیده‌اند بهتر است) خریداری می‌کنند. ورود بدون آگاهی به بازار ارزهای دیجیتال بسیار خطرناک است و فرد را در معرض خطر مهم از دست دادن تمام سرمایه قرار می‌دهد. به همین دلیل لازم است پیش از ورود به بازار روش تجارت و نگهداری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین را بدانید.

یکی از مهم‌ترین مسائل برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال دارند، نگهداری از پول است. بسیاری از افراد بدون آگاهی تنها یک حساب در صرافی آنلاین باز می‌کنند و تمامی ارزهای دیجیتال خریداری شده را در همان حساب نگهداری می‌کنند.

فعالیت صرافی رمز ارزها به چه صورت است؟

صرافی رمزارز عملکردی مانند کارگزاری بورس دارد. یعنی شما باید برای خرید هر ارز دیجیتالی از صرافی‌های داخلی یا خارجی استفاده کنید. البته معاملات ارزهای دیجیتال هنوز در کشور ما به رسمیت شناخته نشده‌اند. به همین دلیل صرافی‌ها نمی‌توانند مانند کارگزاری‌های بورس ثبت رسمی انجام دهند. در واقع فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال تحت کنترل هیچ حکومت و دولتی نیست و به صورت غیر متمرکز کار می‌کند. این موضوع مزایا و معایبی دارد.

روش نگهداری دارایی در صرافی ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال
نگهداری از ارزهای دیجیتال

یکی از تفاوت‌های کارگزاری‌ها و صرافی‌ها در نگهداری دارایی‌های مشتریان است. شما در کارگزاری حساب کاربری دارید که با احراز هویت می‌توانید وارد آن شوید. کلیه سهم‌هایی که خریداری کرده‌اید در این حساب ثبت و نگهداری می‌شوند. در صرافی‌ها نیز حساب کاربری وجود دارد، اما زمانی که ارز دیجیتالی را خریداری می‌کنید، در حساب کاربری خودتان قرار نمی‌گیرد. بلکه در کیف پول صرافی ذخیره می‌شود. در نتیجه شما کنترل کاملی روی سرمایه خود نخواهید داشت. البته بسیاری از صرافی‌ها با امنیت کامل از دارایی‌های مشتریانشان محافظت می‌کنند. اما در هر صورت راه‌های بهتری برای نگهداری سرمایه نزد خود شخص وجود دارد.

چرا از صرافی رمزارزها برای ذخیره ارز دیجیتال استفاده نکنیم؟

در قسمت‌های قبلی درباره روند کار صرافی رمز ارز صحبت کردیم. نگهداری پول در این مراکز مانند این است که تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بچینید! با این کار در صورت ایجاد خطر برای سبد، تمام تخم مرغ‌هایتان خواهد شکست. از طرفی این سبد متعلق به خود شما نیست. به همین دلیل صاحب آن مسئولیتی در برابر تخم مرغ‌های شکسته شما قبول نمی‌کند و به شما می‌گوید که می‌توانستید برای خودتان سبدی تهیه کنید! با این مثال ساده می‌توانید درک کنید که چرا می‌گوییم صرافی رمز ارزها برای ذخیره ارزهای دیجیتال مناسب نیستند. دلایل دیگری که در پاسخ به این سوال وجود دارد را در ادامه بیان می‌کنیم.

استفاده از کیف پول مشترک

همانطور که گفته شد، اگر سرمایه خود را انتقال ندهید، صرافی آن را در کیف پول خود ذخیره می‌کند. صرافی از یک کیف پول مشترک برای تمام افرادی که ارزهای دیجیتالشان را در این مرکز نگهداری می‌کنند، استفاده می‌کند. حتی اگر صرافی رمزارز بتواند به صورت کامل همه دارایی‌های کاربران خود را مدیریت کند، باز هم استفاده از یک کیف پول مشترک با دیگران معایب خاص خود را خواهد داشت.

احتمال هک شدن

صرافی‌ها معمولا از کیف پول‌های آنلاین استفاده می‌کنند تا بتوانند به صورت مداوم با آن‌ها کار کنند و تراکنش انجام دهند. ارتباط کیف پول با اینترنت احتمال هک شدن آن را بالا می‌برد. از طرفی کلیدهای خصوصی و عمومی جایی که ارزهای دیجیتال شما در آن نگهداری می‌شوند، در صرافی قرار دارد. بنابراین احتمال اینکه این کلیدها به دست افراد سودجو برسد، دور از انتظار نیست. این موضوع از دیگر دلایلی است که به ما نشان می‌دهد باید از صرافی رمز ارز تنها برای معامله استفاده کنیم، نه ذخیره دارایی‌ها!

کمبود نظارت

صرافی ارز دیجیتال
نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که گفتیم بازار ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ دولت، حکومت یا حتی سازمان خاصی نیست! این موضوع ریسک فعالیت در این بازار را بیشتر می‌کند. بگذارید با مقایسه با بازار بورس این موضوع را بیشتر توضیح دهیم. نهادهای کشوری امنیت بازار بورس را تضمین کرده‌اند. بنابراین آن‌ها در برابر هرگونه سرقت و سوء استفاده مالی از دارایی مردم مسئول خواهند بود (منظور دزدی است، نه رکود و رشد منفی بازار). بنابراین نظارت ویژه‌ای بر این بازار وجود دارد و دارایی‌ مردم در امان است. اما در صرافی و بازار ارز دیجیتال چنین نظارت دقیقی وجود ندارد. به همین دلیل اگر افراد نتوانند از دارایی‌های خود محافظت کنند و آن‌ها را به دلیل هک شدن از دست بدهند، احتمال اینکه بتوانند دوباره به آن‌ها دست پیدا کنند بسیار کم خواهد بود.  

چه زمانی از صرافی ارزهای دیجیتال برای نگهداری دارایی‌ها استفاده کنیم؟

معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال گاهی حجم بسیاری از ارزهای دیجیتال را در یک حساب صرافی نگهداری می‌کنند. آیا این کار اشتباه است؟

توجه کنید که معمولا افراد حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند. آن‌ها با تحلیل بازار متوجه می‌شوند که یک ارز دیجیتال ظرف چند روز یا چند هفته رشد بسیاری خواهد داشت. بنابراین این ارز را خریداری می‌کنند تا یک سرمایه گذاری کوتاه مدت داشته باشند و سود آن را دریافت کنند. اگر بخواهند در این مدت کوتاه، دارایی را به کیف پول‌های شخصی انتقال دهند و بعد از چند روز دوباره به حساب خود در صرافی واریز کنند، باید کارمزد زیادی بپردازند. به همین دلیل ترجیح می‌دهند در این مدت چند روزه از کیف پول صرافی رمز ارز برای نگهداری دارایی‌های خود استفاده کنند. اما حتی تریدرهای حرفه‌ای هم اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشند، حتما پول‌هایشان را انتقال خواهند داد.

بهترین روش برای نگهداری از سرمایه و دارایی‌های دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

بهترین روش برای نگهداری از ارزهای دیجیتال در سرمایه گذاری بلند مدت، استفاده از کیف پول‌‌های شخصی است. این کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند. کیف پول‌های سخت‌ افزاری امن‌ترین روش برای افرادی هستند که می‌خواهند سرمایه زیادی از ارزهای دیجیتال را نگهداری کنند. هنگام مراجعه به صرافی رمزارز می‌توانید درباره روش تهیه یک کیف پول ارز دیجیتال سوال کنید. آن‌ها شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال استلار چیست؟

بیشتر بدانید: جرایم سنگین برای استخراج کنندگان رمزارزهای غیرمجاز در ایران

بیشتر بدانید: بهترین کیف پول بیت کوین در سال ۲۰۲۱

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *