اول مانی
اتریوم

اتریوم پلتفرمی نرم افزاری غیر متمرکز و منبع باز میتنی بر بلاک چین است که این امکان را فراهم کرده تا قراردادهای هوشنمند و برنامه های توزیع شده را بدون هیچ گونه خرابی، تقلب و یا کنترل و دخالت شخصی ثالث ساخته و اجرا شود. در واقع پلتفرم اتریوم تنها یک پلتفرم نیست بلکه زبانی برنامه نویسی است که بر روی بلاکچین اجرا می شود و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه های توزیع شده را ایجاد و منتشر کنند.

تاریخچه اتریوم

اتریوم توسط ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ در یک مقاله سفید ارائه شد. وی در مجله بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرده بود و اعتقاد داشت که بیت کوین نقاط ضعفی دارد که باید برطرف شوند. به همین دلیل او در سال ۱۰۱۴ به همراه چند توسعه دهنده دیگر ایده خود را به صورت کامل تر ارائه دادند و در ماه اوت همان سال نیز برای پیاده سازی پروژه اتریوم، جذب سرمایه کردند.

چرا اتریوم را کامپیوتر جهانی می نامند؟

بسیاری از طرفداران اتریوم آن را به چشم یک کامپیوتر جهانی می بینند که می تواند اینترنت را غیرمتمرکز کنند. با اتریوم، سرورها با هزاران گره جایگزین خواهند شد که توسط داوطلبانی در سراسر جهان اجرا می شوند. انتظار می رود که روزی این اتفاق به معنی ظهور یک کامپیوتر جهانی در سراسر جهان اتفاق افتد.

اگر همه چیز برای پلتفرم اتریوم همانگونه که برنامه ریزی شده اتفاق افتد، اتریوم جایگزینی برای پلتفرم هایی چون فیسبوک و گوگل مبدل می شود.

بیشتر بدانید: تفاوت بیت کوین و اتریوم؟

اتر؛ ارز دیجیتال اتریوم

ارز دیجیتال شبکه اتریوم، اتر نام دارد و واحد اختصاری آن نیز ETH می باشد. این ارز دیجیتال به عنوان یک واحد پولی شبکه . همچنین راهی برای پرداخت هزینه و کارمزدها در نظر گرفته می شود. به همین دلیل هر چه مقبولیت شبکه اتریوم افزایش پیدا کندف از نظر تئوری نیز ارزش اتر افزایش پیدا خواهد کرد.

در بین اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، به ارز دیجیتال شبکه اتریوم، همان اتریوم نیز گفته می‌شود در حالی که نام آن اتر(Ether) است. بنابراین اگر جایی «خرید اتریوم»، «تحلیل اتریوم» و … را دیدید و یا شنیدید، منظور همان اتر است.

اتریوم یک شبکه مبتنی بر بلاک چین و اتر نیز یک ارز دیجیتال در شبکه اتریوم می باشد.

این روزها افراد زیادی با امیدواری نسبت به آینده اتریوم، بر روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند. برای خرید اتر می توان از سایت های صرافی معتبر اقدام کرد و بر روی نرم افزارهای کیف پول در موبایل و یا کامپیوتر شخصی ذخیره کرد.

قرارداد هوشمند اتریوم

بهتر است قبل از هر چیزی با یک قرارداد عادی آشنا شویم. توافق بر سر موضوعی که یک یا چند نفر بتواند در آینده تعهدی بین انها به وجود آورد، قرارداد عادی نامیده می شود.آنجه که باعث می شود تا قرارداد عادی و قرارداد هوشمند تفاوت هایی با هم داشته باشند وجود یک سری کدهای کامپیوتری می باشد که باعث اعتماد سازی بیشتری می شود.

اگر قراردادها به صورت هوشمندانه بسته شود آنگاه بسیاری از شرایط توسط کدها بررسی می شود و در صورت داشتن هر کدام از شرایط، یک شرط دیگر به صورت اتوماتیک اتخاذ می شود. از مهم ترین ویژگی اصلی قراردادهای هوشمند، اجرای آن بدون نیاز به اعتماد به آن می باشد. بنابراین شما در این شرایط به شخص دیگری برای اجرای شرط قرارداد نیازی نخواهید داشت.

پلتفرم اتریوم

بلاک چین و نودها

اتریوم متشکل از هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا می باشد که در یک دفتر دیجیتال که بلاک چین نام دارد، نگهداری می شود. اطلاعات کامل تمام تراکنش ها در این دفتر دیجیتال نوشته می شود و هر کامپیوتر یک رونوشت از آن را در اختیار دارد. این نودها با یکدیگر در ارتباط هستند و هر تراکنشی را که به اتریوم ارسال می شود بررسی می کنند تا از معتبر بودن آن مطمئن شوند. توزیع و پخش این نودها سبب شده که این شبکه یک نقطه نفوذ مرکزی نداشته باشد به این معنی که با خروج و یا خطای یک نود، مشکلی متوجه شبکه نمی شود.بیشتر بدانید: اتریوم چیست؟ و آیا برای سرمایه گذاری خوب است؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *