اول مانی

شورای نگهبان: اصطلاح (رمزارز) تعریف قانونی نشده است

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، روز قبل (۱۷ دی ماه) در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد که طرح بانکداری به مجلس برگردانده شده است.

شورای نگهبان ۱۵۴ ایراد و ۳۰ تذکر به این طرح وارد کرده است که یکی از این ابهامات درباره نبود تعریف قانونی برای رمزارزها و رمزپول ها است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در ۱۹ بخش موادی از این طرح را که خلاف سیاست های کلی نظام قانون گذاری هستند، تشریح و عنوان کرده است اصطلاحات (رمز پول ها، رمزارزها، رمزارزهای مجاز) مخالف سیاست های کلی نظام قانون گذاری هستند.

در مورد بحث رمزارزها هم حتی مرکز پژوهش‌ها در گزارشی معتقد است “با توجه به دخیل بودن سایر دستگاه‌ها نظیر وزارت نیرو در تنظیم‌گری در حوزه استخراج رمزارزهای دارای مجوز، احتمال تداخل صلاحیت و لوث مسئولیت در این امر، حکم این جزء محل تامل حقوقی است و مغایر با نظام اداری صحیح به نظر می‌رسد و محدود کردن این تنظیم‌گری به مبادله و نگهداری مد نظر است”.

در مورد تنظیم‌گری فین‌تک‌ها هم مرکز پژوهش‌ها معتقد است فناوری‌های مالی محدود به حوزه انتقال پول و پرداخت شده و از سایر حوزه‌ها مانند تامین مالی، نظارت، تطبیق با مقررات و حوزه‌هایی که ممکن است در آینده اضافه شود، غفلت شده است.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: عرضه آزمایشی رمزارز بانک مرکزی با نام (رمز ریال)

بیشتر بدانید: آماده شدن پایلوت رمزارزملی بانک مرکزی ایران

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *