اول مانی

بانک مرکزی: قانون گذاری رمزارزها در تمام دنیا یک معضل است

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه خود این چنین اظهار داشت، همانطور که می دانید فناوری اطلاعات در سال های گذشته تا حدودی تمام ابعاد زندگی بشر را درنوردیده است. در حوزه صنعت مالی نیز، فناوری مالی توسعه بیشتری داشته است به طوری که امروزه نمی توان یک خدمت مالی را تصور کرد که از بانکداری الکترونیک استفاده نکرده باشد.

او همچنین در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به امضای دیجیتال و فناوری دفتر کل توزیع شده و بانکداری دیجیتال گفت:

امروزه دیگر نمی توان بدون استفاده از این ابزارها فعالیت بانکی انجام داد. در کنار این، تدیون مقررات نیز باید توسعه پیدا کند و بانک مرکزی به عنوان تنظیم گر در این زمینه عمل می کند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی مقرراتی را با توسعه فناوری ها تدوین کند و در ادامه گفت:

شبکه شتاب، شاپرک، تابا و دسته چک صیاد، متنا، کارت اعتباری و… از جمله سامانه هایی هستند که توسط بانک مرکزی توسعه یافته اندا و بستری مناسب را برای نظام بانکی فراهم کرده اند.

فرزین در بخش دیگری از صحبت هایش اشاره کرد:

در زمینه نوآوری ها تدوین مقررات کار بسیار سختی است و در این زمینه نیز بانک مرکزی سندباکسی را فراهم کرده و در یک محیط آزمایشگاهی به بررسی پرداخته است. به نظر من این از کارهای بسیار خوبی می باشد که در بانک مرکزی انجام شده و منجر به تدوین مقررات مناسب در این حوزه خواهد شد.

او همچنین در بخش پایانی صحبت های خود بیان کرد:

بحث عبور از بانکداری سنتی به بانکداری دیجیتال موضوعی اساسی است و سفته الکترونیک و احراز هویت غیرحضوری در این زمینه ها دنبال شده است. بحث اعتبارسنجی و استفاده از سفته و برات الکترونیک نیز از مواردی است که در نظام بانکی ایران توسعه خوبی داشته است.


در این باره بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ارزهای دیجیتال بانک مرکزی آینده پول هستند

بیشتر بدانید: بانک مرکزی هند: استفاده ۵۰۰۰۰ کاربر از روپیه دیجیتال

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *