اول مانی

تدوین پیش نویس سند “الزامات فعالیت صرافی های رمزارزی”

بنا به اظهار بعضی فعالان ایرانی عرصه رمزارزها، فراجا پیش نویس سندی درباره الزامات فعالیت صرافی های رمزارزی در ایران تدوین کرده و با فعالان این عرصه به اشتراک گذاشته است که در صورت نهایی شدن می تواند به منزله چارچوب فعالیت برای صرافی های ایرانی تلقی شود؛ به نظر می رسد اجرایی شدن این سند با وجود اعمال محدودیت برای صرافی ها، به معنای صدور مجوز برای آن ها نیست و مزایای مجوزدار بودن را برای آن ها به همراه ندارد.

به نقل از پیوست، فرماندهی انتظامی کشور می خواهد به تنظیم گری عرصه رمزارزها وارد شود؛ با توجه به اظهارات بعضی مدیران صرافی های رمزارز ایرانی، فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، نام جدید ناجا) پیش نویس سند الزامات فعالیت صرافی های رمزارزی را تدوین و با فعالان این عرصه به اشتراک گذاشته است؛ فرماندهی انتظامی کشور با جمع کردن فعالان این عرصه و ارائه پیش نویس سند تهیه شده از سوی خود به آنها، از صرافی های رمزارز خواسته است تا دیدگاه ها و چالش های خود را در خصوص متن تنظیم شده اعلام کنند و در صورت نهایی شدن آن را به منزله چارچوب فعالیت تلقی کنند.

محمد حکیمی، مدیرعامل رمزینکس، در همایش “آینده کسب و کارهای بلاک چین در ایران” در پنلی با عنوان “فراز و فرودهای رگولاتوری رمزارز در ایران” درمورد الزامات فعالیت صرافی های رمزارزی از سوی پلیس فتا اظهار داشت:

هرچند این الزامات قابلیت اجرا دارد اما بعضی موارد بیان شده در این بندها تعجب برانگیز است؛ بصورت مثال گفته شده که شرکتی که صرافی دارد باید تضامنی باشد.

براساس این الزامات که در مدت یک ماه باید اجرایی شود، اتباع خارجی حق فعالیت در صرافی های ایرانی را ندارند؛ پلیس فتا به صرافی ها اعلام کرده است که وجوه نزد آن ها امانی است و باید به همان شکل هم نگهداری شوند؛ همچنین در این الزامات آمده است که اگر پس از ارزیابی ها، بازبینی ها و تذکرات پلیس فتا، این نهاد به این نتیجه رسید که فعالیت صرافی ها سازگاری با روح این الزامات ندارند، از شاپرک خواهند خواست تا درگاه آنان را مسدود کنند.

سعید عبادتی، مدیرعامل صرافی رمزارز اکسبیتو هم در همین پنل درخصوص الزامات مشخص شده از سوی پلیس فتا گفت:

در این الزامات پلیس فتا تاکید کرده است که رعایت این الزامات به معنای ارائه مجوز نیست؛ با این حال، اعلام شده که پلیس فتا هر زمانی که بخواهد می تواند وارد شرکت شود و فرآیندها را بررسی کند.

بنابر اظهارات آقایان حکیمی و عبادتی، فعالیت صرافی های رمزارزی در قالب یک شرکت تضامنی، ممنوعیت فعالیت افراد خارجی در این صرافی ها و همچنین امانی بودن پول کاربران در دست صرافی ها از بندهای پیشنهادی از سوی فراجا در این پیش نویس است.

فراجا در این پیش نویس تاکید کرده است که این سند به معنای صدور مجوز برای هیچکدام از صرافی ها نیست.

یکی از بندهایی که مورد انتقاد صرافی های ارز دیجیتال قرار گرفته است فعالیت آنها در قالب یک شرکت تضامی است؛ حال صرافی های رمزارزی و فراجا در حال بررسی این پیش نویس و رسیدن به نقطه نظر واحد در خصوص آن هستند.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: محدودیت سقف واریز و برداشت در صرافی های رمزارزی ایرانی

بیشتر بدانید: ورود ۵.۶ میلیارد دلاری بیت کوین به صرافی های رمزارزی

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *