اول مانی

کاهش ۱۴درصدی ظرفیت شبکه لایتنینگ در دو ماه گذشته

داده ها نشان می دهد که ظرفیت شبکه لایتنینگ یا ارزش کل کانال های باز از ۹ جولای ۲۰۲۳ بیش از ۱۴ درصد کاهش یافته است. پس از پیک ۵۴۶۸ بیت کوین، تخمین زده می شود که ۷۸۶ بیت کوین به ارزش ۲۰.۳۲ میلیون دلار از شبکه ثانویه خارج شده است.

شبکه لایتنینگ (LN) به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه دوم (L2) طراحی شده است تا تراکنش‌های بیت کوین (BTC) را مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر کند. به جای ثبت هر تراکنش در بلاک چین بیت کوین، کاربران LN یک “کانال” متقابل برای اهداف تراکنش ایجاد می کنند. فقط موجودی افتتاح و بسته شدن کانال ها در بلاک چین ثبت می شود. امسال برای ظرفیت LN یا مقدار کل قفل شده (TVL) در کانال‌های باز یک رکورد بی‌سابقه بود.

ظرفیت LN در ۶ جولای ۲۰۲۳ به ۵,۴۶۸ BTC رسید. با این وجود، پس از این نقطه عطف، مقدار قابل توجهی از BTC در یکی از بزرگترین کاهش ها از زمان شروع ردیابی در ژانویه ۲۰۱۸ حذف شد. حدود ۷۸۶ BTC معادل ۲۰.۳۲ میلیون دلار از LN خارج شد. از ۹ جولای به بعد، پس از ۱۰ جولای به زیر آستانه ۵K BTC کاهش می یابد. ظرفیت موجود ۴۶۸۲ BTC در شبکه لایتنینگ در حال حاضر ۱۲۱ میلیون دلار است.

از ۴ سپتامبر ۲۰۲۳، ۶۸۱۱۵ کانال LN در بین ۱۶۲۳۲ گره پراکنده شده است. در مقایسه، بیت کوین بسته بندی شده مبتنی بر اتریوم (WBTC) در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳ ۱۵۶۵۲۸ WBTC عرضه کرد که از آن زمان به ۱۶۲۸۷۴ WBTC افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که ظرف سه ماه، ۶۳۴۶ WBTC به عرضه اضافه شد، در حالی که بیش از پنج سال طول کشید تا ظرفیت شبکه لایتنینگ به ۵K BTC برسد.

با این حال، یکی دیگر از شبکه های جایگزین ایجاد شده توسط Blockstream معروف به Liquid امسال کاهش ظرفیت را تجربه کرده است. در مارس ۲۰۲۳، شبکه Liquid دارای ۳۵۵۶ LBTC بود که تا سپتامبر به ۲۷۳۶ LBTC کاهش یافت. این نشان دهنده کاهش ۸۲۰ توکن در تعداد LBTC از مارس ۲۰۲۳ است. دلیل کاهش مشاهده شده در هر دو پروتکل نامشخص است. با این حال، مجموعاً ۴۱.۵۲ میلیون دلار ارزش بیت کوین از هر دو شبکه خارج شده است.


مقالات مرتبط:

بیشتر بدانید: اردینالز۸۵درصد از تراکنش‌های بیت کوین را تشکیل می‌دهد

بیشتر بدانید: حبس ابد برای یک مقام دولتی در چین به دلیل استخراج بیت کوین

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *