اول مانی

باز شدن پای مالیات به معاملات ارزهای دیجیتال

مهکامه شریف زاد رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین ایران اعلام کرد که مالیات بر ارزهای دیجیتال در ۳ دسته سرمایه گذاری، استخراج و تبادل بر اشخاص حقوقی و حقیقی تعلق می گیرد با این تفاوت که افراد تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت مالیات هستند اما اشخاص حقیقی بسته به نوع عملکرد و استفاده خود از رمزارزها امکان دارد مشمول مالیات شوند.

به گزارش اول مانی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهکامه شریف زاد رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین ایران در گفتگویی به سوالات مطرح در عرصه مالیات بازار رمزارزها پاسخ داد.

تفاوت افراد حقیقی و حقوقی در مالیات ارزهای دیجیتال

او در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان این مالیات افزود که میزان مالیات بستگی به نحوه استفاده از ارزهای دیجیتال دارد؛ افراد حقوقی تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت مالیات و تعیین ساز و کار مالی مرتبط به رمزارزها در ساختار خود هستند اما اشخاص حقیقی بسته به گونه عملکرد و استفاده خود از رمزارزها امکان دارد مشمول مالیات شوند.

اشخاص حقوقی قبلا به صورت سلیقه ای با مسئله مالیات برخورد می کردند مگر در شرایطی که ساختار منظمی ارائه شده باشد؛ اما در حال حاضر مسئله مالیات دارای یک ساختار مشخصی است.

در چه حالتی افراد مشمول مالیات می شوند؟

شریف زاد در پاسخ به این سوال ۳ دسته کلی سرمایه گذاری، استخراج و تبادل را مشمول پرداخت مالیات دانست.

او اذعان داشت ساز و کار دقیق این بحث بستگی به ارائه دستورالعمل هایی مشخص از سوی سازمان مالیاتی دارد که همچنان ساختار مشخصی در این زمینه ارائه نشده است.

رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین ایران این مسئله را امری متداول در کشورهای دنیا دانست:

تقریبا در اکثر کشورهایی که رونق استفاده از رمزارزها شکل گرفته است، ورود ساز و کار مالیات بر درآمد و یا استفاده از رمزارزها هم انجام شده است؛ در سال های قبل هیچ بحث مالیاتی بر رمزارزها مطرح نبود، ولی به مرور زمان و گسترش استفاده از رمزارزها رد پای مالیات بر درآمد شکل گرفت که امر طبیعی و مشخصی است.

در دنیا، اخذ مالیات از سامانه های تبادلات رمزارز با توجه به حجم بالای معاملات در آن ها، کشورها را بر آن داشت که هرچه سریع تر ساز و کار مالیاتی را تدوین کنند.

در حال حاضر در کشورهایی که رمزارزها را به رسمیت شناخته اند، آن را نوعی دارایی فرض کرده و از آن مالیات اخذ می کنند.

بر طبق چه مبنایی مالیات ارزهای دیجیتال تعیین می شود؟

خانم شریف زاد در پاسخ به این سوال مالیات رمزارزها را امری سلیقه ای و بسته به نظر نهادهای اجرایی مالیاتی هر کشور دانست، او اذعان داشت:

درصدهای مربوط به این عرصه باید به صورت کارشناسی انجام شود و لزوم خوشه بندی کسب و کارها و افراد در این زمینه از نکات حائز اهمیت است.

اخذ مالیات از خوشه های متنوع به صورت برابر و با درصدی یکسان کار اشتباهی است در صورتی که طبقه بندی آن ها و اخذ مالیات شناور از هر خوشه می تواند مسیر درستی با دستاورد های بهتری را رقم بزند؛ لذا دریافت مالیات یکسان از هر خوشه می تواند باعث کم رنگ شدن یک کسب و کار فعال، اما کم سود شود که این جریان در چرخه تبادل و استخراج به نفع کشور نیست و باید همه کسب و کارها اجازه رونق نمایش بازدهی خود را داشته باشند و صرفا اخذ مالیات نباید باعث مرگ کسب و کارهای فعال، اما خرد این عرصه شود.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: هشداری از انجمن بلاک چین ایران: وارد پروژه TNT نشوید

بیشتر بدانید: ۵۴۵ حساب رمزارزی در ایران مسدود شدند

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *