اول مانی

خاموشی ها و قطعی برق در چند روز گذشته در شبکه برق و مشکلاتی که این خاموشی ها برای مردم و بخش هایی از صنعت به وجود آورده سوژه روزنامه ها و رسانه های کشور شده است تا جایی که یکی از مقصران اصلی این خاموشی ها را، مراکز استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص استخراج بیت کوین می دانند. اما آیا واقعا این خاموشی های گسترده می توان دلیلش استخراج بیت کوین باشد؟

با توجه به آمار ارائه شده و مقایسه ای که در رابطه با اوج مصرف برق از ابتدای سال تا آخر اردیبهشت به نسبت مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ صورت گرفته، میزان برق حدود ۹۰۰۰ مگاوات افزایش داشته است. این در حالی است که متوسط رشد مصرف برق از سال ۱۳۹۳ لغایت ۱۳۹۹ سالیانه در ماه های فروردین و اردیبهشت تنها حدود ۱/۸ درصد رشد داشته است.

بر اساس گزارشی که وزارت نیرو ارائه داده، از تیرماه سال گذشته تا پایان فروردین سال جاری، تعداد ۱۷۵ هزار ماینر کشف و تعداد ۲۶۶۱ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز در کشور که بیشتر آنها در بخش صنعت، کشاورزی و خانگی بوده، کشف و جمع آوری شده که سهم گزارشات مردمی از این میزان ۲۷% بوده است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی نیروی برق کشور، در بیان این نکته که استخراج ارز دیجیتال منجر به از بین رفتن تجهیزات صنعت برق شده است، گفت:

میزان مصرف برق دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال مجاز و غیرمجاز حدود ۲۰۰۰ مگاوات است که زمینه قطعی برق را به وجود می آورد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالامیر یاقوتی معاون مهندسی و نظارت شرکت توزیع نیروی برق توانیر گفت:

در حال حاضر بیشترین مصرف برق در کشور به ارزهای دیجیتال مربوط است به طوری که شناسایی این ماینرها امروز به دلایل مختلفی کار سختی است.

مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد:

استفاده از ماینر و موضوع ارزهای دیجیتال تامین برق را برای مردم مختل کرده است. برخی بسیار بیشتر از مجوزهای داده شده برای موضوع رمزارزها از برق استفاده می کنند که اتفاقی غیرقانونی است.

قطعی برق

مقایسه تولید و مصرف برق صنعت استخراج استخراج ارز دیجیتال

رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران، محمدرضا شرفی، با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیت کوین با مصرف خانگی بیان کرد:

ذوب آهن اصفهان خیلی بیشضتر از صنعت بیت کوین کشور برق مصرف می کند. استخراج بیت کوین هم صنعت است و باید با سایر صنایع مقایسه شودف نه با مصارف غیرمرتبط وزارت نیرو می تواند کارشناسی کند که قطع برق به چه دلیل بوده و نتایج آن را اعلام کند. در ان صورت مشخص می شود که این قطعی ها به دلیل سوء مدیریت اتفاق افتاده و ارتباط با صنایع دیگر ندارد.

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد:

بسیاری از کارخانجات و صنایع تعطیل یا ورشکسته شده، به سمت تولید رمزارز رفته اند و این فعالیت غیرقانونی مصرف برق را بسیار بالا برده است. هر ماینر بین ۲ تا ۳ کیلووات مصرف برق دارد و حدود ۸۰۰ هزار دستگاه رمزارز به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

او با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از کل تولید ارز جهان در ایران انجام می شود، گفت:

به دلیل قیمت پایین برق در کشور، ایران به عنوان بهشت تولید رمزارزها شناخته شده، این در حالی است که توجه به انرژی های تجدیدپذیر مسئله دیگری بود که در این جلسه به آن تاکید شد، در واقع باید نرخ خرید برق از تولید کنندگان این نوع انرژی واقعی شود تا سرمایه گذار بتواند در مدت ۵ سال سود خود را دریافت کند، اما عدم پرداخت نرخ واقعی به انها باعث شده که سرمایه گذاری در این میدان نداشته باشند.

رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس شورای اسلامی، مجتبی توانگر در توییتی اعلام کرد:

ظرفیت اسمی تولید برق در کشور: ۸۵۰۰۰ مگاوات

ظرفیت واقعی تولید برق در کشور: ۶۰۰۰۰ مگاوات

میزان برق مصرفی در صنعت استخراج: ۱۲۰۰۰ مگاوات

سهم میزان برق مصرفی در صنعت استخراج؛ واحدهای مجاز ۳۰۰ مگاوات و واحدهای غیرمجاز ۳۰۰ مگاوات

او در ادامه توییت خود به این موضوع اشاره کرد:

دلیل قطعی برق، استخراج رمزارز نیست. علت، توقف سرمایه گذاری و فرسودگی شبکه توزیع و تولید می باشد.در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: هر نوع استخراج ارز دیجیتال تا پایان شهریور ممنوع است

بیشتر بدانید: هشدار پلیس: احتمال انسداد دارایی سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال

بیشتر بدانید: ایران می تواند سالانه یک میلیارد دلار درامد از استخراج داشته باشد

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *