اول مانی

آماده شدن پایلوت رمزارزملی بانک مرکزی ایران

پس از نزدیک دو سال کار بر روی پلتفرم و زیرساخت رمزارزملی بانک مرکزی، نمونه پایلوت این رمزارزملی آماده شده است.

به گزارش اول مانی و به نقل از ایسنا، سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در مصاحبه‌ای با اشاره به اینکه کشور چین نزدیک هشت سال بررسی و تحقیق درمورد رمزارزملی را در دستور کار قرار داد، اظهار داشت موضوع پروژه رمزارزملی فقط تبدیل ریال به فرم دیجیتالی نیست بلکه باید ابعاد اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و ریسک‌ها را هم در نظر داشته باشیم که همه این مسائل نیازمند مطالعات زیادی است.

سید ابوطالب نجفی افزود:

۵۵ کشور روی مدل گواه اثبات مفهوم (Proof of concept) و پایلوت رمزارزملی بانک مرکزی کار می کنند و این مسئله در حال حاضر آنچنان که باید گسترش نیافته است. او در ادامه سخنان خود گفت که در بانک مرکزی سندی در این مورد تدوین شده و ما پلتفرم آن را ایجاد کرده‌ایم که به نظر می‌آید این پروژه سال آینده به بلوغ می رسد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد علاوه بر این شرکت و بانک مرکزی، بانک های دیگر هم در این زمینه فعال شوند؛ چرا که آنها لایه دوم این فرآیند به حساب می آیند.

او در ادامه اضافه کرد:

انتشار رمزارزملی توسط بانک مرکزی انجام می شود اما بانک مرکزی با جامعه و مشتریان بانکی طرف نیست و بانک ها به عنوان لایه میانی باید آغاز به مشارکت کنند و با به وجود آوردن کیف پول، به مشتریان سرویس دهند.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود به این مسئله اشاره کرد که:

در ماه های پایانی سال با فشار تراکنش‌های صنعت بانکی روبرو هستیم و باید آن را مدیریت کنیم، بر این اساس اجرای پایلوت رمزارزملی به سال آینده موکول خواهد شد.

او با اشاره به ورود شرکت هایی مثل گوگل، اپل و وی چت به عرصه پرداخت افزود:

پیش بینی این است که این شرکت ها در آینده بسیار نزدیک به عنوان بازیگران بزرگ عرصه فین‌تک، سهم بانک ها را به طرف خود سوق دهند.

او با اشاره به موانع و چالش های پیش روی حرکت های نوآورانه در زمینه خدمات مالی و بانکی گفت:

به هر حال هر کاری بلوغ خود را می طلبد و ما در عرصه قوانین نظارتی در حال حاضر به بلوغ کافی نرسیده‌ایم. در کنار این موارد، بعضی قوانین و مقررات کشور هم در این عرصه چالش هایی را ایجاد کرده است. با این وجود ما در حال مدیریت این موضوع هستیم و تلاشمان این است که جوانان نخبه را در کشور نگه داریم.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: رمزارز ملی بر پایه ریال ره اندازی می شود

بیشتر بدانید: فتوای مقام معظم رهبری درمورد ارزهای دیجیتال

بیشتر بدانید: طرح جدید مجلس: تمام رمزارزها غیر از رمزارز ملی ممنوع می شود

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *