اول مانی

آغاز مرحله آزمایش رسمی رمزریال با مبلغ ۱ میلیارد تومان

رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه تلویزیونی خود اعلام کرد “مرحله قبل از آزمایش رسمی” برای رمزریال، در دو بانک ملی و ملت و با دو فروشگاه با مبلغ یک میلیارد تومان از یک هفته پیش شروع شده است؛ او اظهار داشت که پس از شناسایی و رفع مشکلات فنی در این مرحله، آزمایش رسمی رمزریال شروع می شود.

قبلا وعده داده شده بود که اجرای آزمایشی رمز ریال در شهریور ماه شروع شود.

به نقل از خبرگزاری صداوسیما، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه “گفت و گوی ویژه خبری” به تعدادی از سوالات درباره رمزریال و زمان اجرای آن پاسخ داد:

یکی از ارکان اجرای رمزارز، بانک مرکزی بود و قرار بود تا پایان شهریور ماه برای اجرای رمز ریال سازوکاری تعیین بشود، این موضوع به کجا رسید؟

صالح‌آبادی: در بحث رمزریال وظایف خودمان را در بانک مرکزی انجام داده‌ایم و الباقی در حوزه وزارت صمت است تا رمزارز استخراج‌ شده در یک سامانه قابل استفاده برای واردات کالا باشد. همچنین افرادی که مجوز استخراج رمزارز داشته باشند می‌توانند برای واردات از رمزارز استخراج‌ شده استفاده کنند.

سامانه واردات چه سامانه‌ای خواهد بود؟

صالح‌آبادی: جزییات این سامانه متعاقبا اعلام خواهد شد؛ اما اقدامات اولیه برای اجرای این سامانه توسط بانک مرکزی و وزارت صمت انجام شده است؛ در این سامانه رمزارز ارائه می‌شود و واردکنندگان می‌توانند رمزارز را از این سامانه دریافت و اقدام به واردات کنند.

این سامانه جدا از سامانه جامع تجارت است؟

صالح‌آبادی: ثبت سفارش از سامانه جامع تجارت می‌آید و آیین‌نامه استخراج رمزارز و عرضه آن در بازار به منظور واردات با اصلاحاتی در دولت به تصویب رسیده است. با این تفاسیر، برای واردکنندگان این امکان به وجود آمده است که با استفاده از رمزارز مورد نظر برای واردات اقدام کنند.

این سامانه از چه زمان قابلیت استفاده خواهد داشت؟

صالح‌آبادی: بانک مرکزی وظایف خود را انجام داده است و اکنون منتظر وزارت صمت هستیم؛ وزارت صمت باید تنظیم سامانه‌های خود را به گونه‌ای انجام دهد که علاوه بر ارز، امکان خرید رمزارز نیز فراهم شود.

با توجه به اظهارات شما، اقدامات وزارت صمت در حوزه زیرساختی و فنی است؟ اقدامات فنی که بانک مرکزی باید انجام می‌داد، چه بود؟

صالح‌آبادی: بخشی از کار که بر عهده بانک مرکزی بود، انجام شد. در خصوص جزییات اقدامات فنی انجام شده نیز می‌توان بعدا صحبت کرد.

زمان اجرای رمز ریال نیز تا پایان شهریور است؟

صالح‌آبادی: بله. قرار بود رمز ریال تا پایان شهریور راه‌اندازی شود؛ کار آغاز شده و فرآیند قبل از اجرای آزمایشی از چند روز گذشته شروع شده است.

پس می‌توانیم بگوییم اجرای آزمایشی رمزریال آغاز شده است؟

صالح‌آبادی: بله. چند روزی‌ست که شروع شده است. مرحله قبل از آزمایش این طرح در دو بانک ملی و ملت با دو فروشگاه و به مبلغ یک میلیارد تومان شروع شده است. این مرحله برای شناسایی مشکلات فنی احتمالی اجرا شده است تا بتوانیم به مرحله رسمی آزمایشی برسیم.

مرحله آزمایش رسمی تا پایان شهریور ماه سال جاری اجرایی می‌شود؟

صالح‌آبادی: امیدوارم. این طرح با یک میلیارد تومان در هیئت نظارت بر اندوخته اسکناس تصویب شد و از یک هفته پیش در اختیار تعداد محدودی قرار گرفت.

در صورت اجرای آزمایشی در شهریور ماه، عموم مردم به این طرح دسترسی دارند؟

صالح‌آبادی: خیر. مرحله آزمایشی برای افرادی بیشتر از این دوره ماقبل آزمایشی خواهد بود.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ابلاغ سند راهبردی فضای مجازی ایران

بیشتر بدانید: استفاده وزیر روسیه از مجوز پرداخت رمزارز ایران برای واردات

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *