اول مانی
طرح مدیریت بازار رمزارزها

یکی از نمایندگان آستارا به نام غلامرضا مرحبا با اشاره به تدوین طرح مدیریت بازار رمزارزها بیان کرد که در این طرح موضوعاتی چون شفاف سازی فعالیت رمزارزها، از صدور مجوز گرفته تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

به گزارش اول مانی، نماینده آستارا در مجلس با اشاره به ضرورت مقابله با هر نوع انحصار در رابطه با رمزارزها بیان کرد:

یکی از مشکلات اقتصاد ایران، مساله انحصار است. یکی از دلایل بروز مناسبات انحصاری رانتی در اقتصاد نیز بیشتر اوقات ناشی از تاخیر در قانون گذاری و فقدان شناخت علمی پدیده های نوین است. در صورتی که اقتصاد ایران بتواند در زمان مناسب نسبت به پدیده های اقتصادی واکنش نشان دهدف زمینه بروز انحصار وراثت تا حد زیادی در اقتصاد کاهش پیدا می کند.

غلامرضا مرحبا همچنین به این موضوع اشاره کرد:

موضوع رمزارزها حقیقتی است که امروز در پهنه اقتصاد جهانی ظهور کرده است و کشورهای مختلف تلاش می کنند تا راهکارهای مناسبی برای مواجهه با این پدیده ایجاد کنند. اساسا یکی از ویژگی های کلیدی کارامدی ساختارهای مدیریتی، توانایی هایی است که در مواجهه با پدیده های نوظهور از خود نشان می دهند.

او همچنین با اشاره به اینکه مجس یازدهم مدت هاست که از دولت درخواست کرده تا لایحه ای در رابطه با رمزارزها ارائه دهد، بیان کرد:

علی رغم این درخواست و شرایطی که سرعت تحولات در حوزه رمزارزها بسیار بالاست و هر روز نیز دامنه وسیع تری از سرمایه گذاران ایرانی جذب این بازار می شوند، هنوز قانون، آیین نامه و بخشنامه قابل اتکایی در رابطه با رمزارزها ارائه نشده است.

مرحبا با اشاره به اهمیت شناخت زوایای گوناگون فناوری بلاک چین و رمزارزها بیان کرد:

من معتقدم با توجه به اینکه ایالات متحده با تکیه بر توانایی های دلار، در تلاش است کشورهای مستقلی مانند ایران را از طریق تحریم های ارزی و بانکی تحت تاثیر قرار دهد، فناوری رمزارزها، فرصتی است برای پایان دادن به هِژِمونی دلار امریکا. در واقع رمزارز پدیده ای است که می تواند این هِژِمونی مالی را تا حد زیادی خدشه دار کند.

نماینده مردم آستارا همچنین اظهارکرد:

به جای برخوردهای سلبی با مساله رمزارزها باید با این پدیده به عنوان یک فرصت اقتصادی روبه رو شد. رمزارزها به این دلیل که از یک طرف ماهیتی مجازی دارند و از سوی دیگر مبتنی بر توانایی های نرم افزاری و ظرفیت های انرژی ایجاد می شوند، با فضای اقتصادی و شرایط تحریمی کشورمان کاملا همخوان هستند. ایران می تواند از ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم ها و سرمایه گذاری برای توسعه زیرساخت های خود استفاده کند.

او همچنین اضافه کرد:

در شرایط فعلی بسیاری از ماینرها به صورت غیرقانونی مشغول به فعالیت هستند. بر اساس برخی روایت ها، نزدیک به ۴ درصد مصرف انرژی کشور صرف ماینرها برای استخراج رمزارزها می شود که رقم بسیار بالایی است. ضمن اینکه در فعالیت های اقتصادی از این دست باید در خصوص موضوعاتی چون چگونگی دریافت مالیات، نظارت های سیستمی، نحوه محاسبه قیمت انرژی و سایر موضوعات مرتبط با استخراج رمزارزها تصمیم گیری شود.

مرحبا خاطرنشان کرد:

درحال حاضر در یک حالت بلاتکلیف قرار گرفته ایم، نه این پدیده کاملا ممنوع شده و نه قانونی برای فعالیت های معمول در آن تعریف شده است. تجربه فعالیت های اقتصادی ایران طی دهه های گذشته ثابت کرده، قرار دادن موضوعات اقتصادی و راهبردی در یک فضای معلق تنها به زیرزمینی شدن اقتصاد رمزارزها، ایجاد انحصارات و توسعه مناسبات رانتی در این صنعت نوین منجر خواهد شد.

همچنین رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی با اشاره به تجربه سال های گذشته در رابطه با رها شدگی موسسات اعتباری بیان کرد:

این فقدان برنامه ریزی های کاربردی باعث شد تا در ادامه این موسسات به یک مشکل جدی در اقتصاد کشور بدل شوند و بخش قابل توجهی از ظرفیت های بودجه ای کشور در یک برهه خاص صرف رفع و رجوع مشکلات برآمده از آنها شود. این تجربه نباید دوباره در رابطه با رمزارزها و هر پدیده پولی و مالی دیگری تکرار شود.

غلامرضا مرحبا در پایان به این موضوع اشاره کرد:

بر همین اساس کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال تصویب طرح مدیریت بر بازار رمزارزها می باشد تا ابعاد مختلف موضوع مبتنی بر یک نقشه راه قانونی مشخص شود. در این طرح موضوعاتی چون شفاف سازی حوزه فعالیت رمزارز ها از صدور مجوز تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهند گرفت. چگونگی استفاده و محاسبه قیمت انرژی، نحوه تبدیل رمزارزها به ارزهای معمولی و سایر ضرورت هایی که در این خصوص باید به آن توجه شود در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: وزیر نیرو در مجلس: دلیل قطع برق استخراج ارزهای دیجیتال است

بیشتر بدانید: جلوی نفوذ مدیران فاسد اقتصادی در حوزه ارز دیجیتال گرفته شود

بیشتر بدانید: مجلس به دنبال قانونمند کردن رمزارزهاست

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *