اول مانی

بنیان گذار سولانا از یک به روزرسانی عظیم شبکه خبر داد

آناتولی یاکوونکو، بنیان گذار سولانا لبز از یک به روزرسانی بزرگ خبر داد، او خاطر نشان کرد در به روزرسانی نسخه ۱.۱۰ سولانا (Solana)، تغییرات عمده‌ای صورت خواهد گرفت. بیشتر این تغییرات در زمینه های بهینه سازی فرآیند انجام تراکنش ها و کاهش آسیب پذیری شبکه قرار است به وقوع بپیوندند.

به گزارش اول مانی و به نقل از U.Today، به روزرسانی بزرگی که یاکوونکو از آن سخت می گوید با هدف جلوگیری از ازدحام شبکه بلاک چین سولانا و بهینه سازی فرآیند تراکنش ها طراحی شده است.

توسعه دهندگان سولانا به تازگی کدبیس شبکه آزمایشی نسخه ۱.۱۰.۱۵ را در گیت هاب منتشر کردند، یاکوونکو در واکنش به این موضوع، در توییتر جرئیات پیشرفت به روزرسانی های سولانا را با کاربران به اشتراک گذاشت.

سولانا
بنیان گذار سولانا از یک به روزرسانی عظیم شبکه خبر داد

با به روزرسانی آتی سولانا، کاربران این شبکه می توانند از ویژگی (Quick UDP Internet Connection) که به اختصار QUIC نامیده می شود، به جای (User Datagram Protocol) یا همان UDP استفاده کنند؛ این ویژگی ارتباط های ناهمزمان در شبکه را امکان پذیر می کند و تاخیر را کاهش می دهد.

با این حال، بنیانگذار باور دارد هنوز پتانسیلی برای کاهش ده برابری تاخیر در شبکه وجود دارد؛ در رابطه با پردازش تراکنش های Staked-weighted شبکه سولانا، یاکوونکو باور دارد تنها گام های ابتدایی این ویژگی راه اندازی شده است با این حال، تا همین جا هم می تواند پهنای باند شبکه را افزایش دهد.

شایان ذکر است ویژگی جدید مانع از ارسال تراکنش های اسپم به شبکه توسط ربات ها می شود؛ پیش تر سولانا از مکانیسم تایید تراکنش ها به ترتیب زمان وقوع آن استفاده می کرد؛ که موجب آسیب پذیری این شبکه در مقابل بات ها شده بود.

به گفته بنیانگذار Solana، مکانیسم اولویت بندی کارمزدها بالاخره در شبکه فعال شده است، با این حال، شبکه برای اطمینان از اینکه این مکانیسم به افزایش کارمزد برای همه کاربران منجر نمی شود، به زمان نیاز دارد.

اکنون، کل به روزرسانی ها در شبکه آزمایشی راه‌اندازی شده‌اند و به گفته یاکوونکو، عرضه شبکه اصلی بتا به صورت آهسته از این هفته شروع خواهد شد.

در به روزرسانی بعدی (نسخه ۱.۱۱) پروتکل QUIC به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است و سایر ویژگی ها بهینه سازی خواهند شد.

طی گزارش های قبلی، طی یک ماه اخیر شبکه سولانا چندین بار قطع شد و توسعه دهندگان این شبکه تصمیم گرفتند برای مقابله با این موضوع، مکانیسم های تایید تراکنش را تغییر بدهند.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: قطعی سولانا پس از هجوم ربات ها به شبکه

بیشتر بدانید: ادغام سولانا با Opensea در فروردین ماه ۱۴۰۱

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *