اول مانی

وبمانی (webmoney) یک سیستم پرداخت الکترونیکی سریع و محیطی برای کسب و کارهای آنلاین است که امکان انجام تراکنش‌های مالی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حساب بانکی یا کارت اعتباری فراهم می‌کند. این تراکنش‌ها بسیار امن، غیرقابل بازگشت و غیرقابل شناسایی هستند. در حال حاضر حدود ۶ میلیون کاربر در جهان از خدمت وب‌مانی استفاده می‌کنند و روز به روز امکانات و خدمات وب مانی و کاربران رو به افزایش است. یکی از مهم‌ترین ویژگی این سامانه پول الکترونیکی، برخورداری از امنیت بالا می باشد.

وب مانی در تمام نسخه های خود از سیستم رمز پویا، به صورت اس ام اس و یا از نرم افزار Enum، استفاده می کند. در صورت استفاده از نسخه کلاسیک وب مانی که بر روی ویندوز نصب می‌شود، بعد از افتتاح حساب وب‌مانی برای کاربر یک فایل کلیدی مخصوص حساب ساخته می شود و کاربر ارائه می شود که توسط این فایل کلیدی می توان به حساب خود دسترسی داشته یاشند. کاربر می‌تواند در تنظیمات حساب خود، دسترسی به آن را با یک یا چند آی‌پی محدود نماید تا از ورود کاربران دیگر به حساب خود جلوگیری کند.

برای استفاده از وب‌مانی در ابتدا کاربر باید نرم‌افزار «نگه‌دارنده وب‌مانی» (Webmoney Keeper) را از وبگاه خود نصب نماید یا با روش برخط وارد حساب خود در وبگاه وب مانی شود. به هر حساب وب‌مانی، شناسه وب‌مانی(WMID) تعلق می‌گیرد. هر کاربر در سامانه پول الکترونیکی وبمانی دارای گواهینامه الکترونیکی می باشد. بر اساس اطلاعات وارد شده در زمان افتتاح حساب، برای کاربران انواع گواهینامه الکترونیکی ارائه می‌گردد. چنانچه کاربر مشخصات شخصی خود را وارد نکند گواهینامه به صورت ناشناس و در صورتی که مشخصات خود را درست وارد نماید گواهینامه تشریفاتی به تعلق می‌گیرد. در زمان افتتاح حساب، کاربر می‌تواند مشخصات خود را وارد کند و از گواهینامه تشریفاتی برخوردار شود.

وب مانی
 

انواع کیف پول در وب مانی:

هر حساب وب مانی دارای ۱۰ کیف پول مختلف است. هرکدام از این کیف‌های پول نشانگر یک واحد ارزی است که به شرح زیر هستند:

WMZ – نشانگر کیف پول دلار ایالات متحده آمریکا (USD)
WME – نشانگر کیف پول یورو اتحادیه اروپا (EUR)
WMR – نشانگر کیف پول روبل کنفدراسیون روسیه (RUB)
WMU – نشانگر کیف پول گریونا اوکراین (UAH)
WMB – نشانگر کیف پول روبل بلاروس (BYR)
WMS – نشانگر کیف پول سوم قرقیزستان (KGS) – منحل‌شده
WMY – نشانگر کیف پول سوم ازبکستان (UZS) – منحل‌شده
WMV – نشانگر کیف پول دانگ ویتنام (VND)
WMX – نشانگر کیف پول بیت‌کوین (BTC)
WMG – نشانگر کیف پول طلا
این کیف‌های پول جدا از شناسه وب مانی (WMID) است و برای انجام حواله باید از شماره ارز مشخص استفاده گردد.

بسیاری از کیف پول های وب مانی مانند یک کیف پول دلاری با سطح دسترسی پایه وب مانی در دسترس می باشند اما برای دسترسی به برخی از کیف های پول مانند روبل و یوروی نیاز است که کابران سطح دسترسی خود را از طریق ارسال مدارک در وب مانی افزایش دهند.

کارمزد وب مانی

حواله جات در سیستم پول الکترونیکی وب مانی با هزینه ۰/۸ درصد انجام می‌شود. این هزینه بر عهده فرستنده می باشد. به عنوان مثال اگر فرستنده بخواهد ۱۰۰۰ دلار وب مانی به حساب گیرنده ارسال کند بانک الکترونیکی وب مانی ۸ دلار وب مانی به عنوان کارمزد در نظر می‌گیرد و برای به دست آوردن ۱۰۰۰ دلار وب مانی، فرستنده باید حدود ۱۰۰۸ دلار وب مانی به حساب گیرنده واریز کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که حداقل میزان کارمزد برای تراکنش‌های مختلف ۰٫۰۱ از همان نوع کیف پول است. همچنین برای کیف پول‌های مختلف سقفی نیز برای حداکثر کارمزد در نظر گرفته شده‌است که برای مثال برای کیف پول wmz برابر با ۵۰ دلار است.

کلاه برداری از طریق وب مانی

یکی از شایعاتی که در مورد وب مانی امکان سرمایه گذاری در آن است که معمولا با پیشنهادهای جذابی مثل سود قطعی ۲۰%ی ارزی در مدت مثلا ۳ ماه ارائه می شود و متأسفانه بسیار از ایرانی ها نیز فریب این کلاه برداری را خوردند و در آن مشارکت کردند. باید توجه داشت وب مانی دارای هیچگونه خدماتی برای سرمایه گذاری نیست و آنچه تحت عنوان سرمایه گذاری در وب مانی مطرح می شود معمولا توسط شرکت های دیگر است. از سوی دیگر ارائه سود ۲۰%ی بر روی سرمایه گذاری دلاری آن هم در مدت ۳ ماه کاملا غیر منطقی و تنها به هدف کلاه برداری صورت می گیرد.

اشتراک گذاری:

دیدگاه ها

یک دیدگاه

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *