اول مانی

توکن های غیرقابل تعویض فیلمی (Film NFT) چیست؟

از پیدایش تب و تاب توکن های غیرقابل تعویض (NFT) مدت زیادی نمی گذرد؛ اما این صنعت نه تنها توانسته است از فضای تریلیون دلاری کریپتو به خوبی بهره مند شود؛ بلکه خود هم به عنوان پدیده بسیار چشمگیر شد؛ این توکن های یگانه توانسته اند انقلابی در جریان هنر دیجیتال به پا کنند؛ در حال حاضر که توکن های غیرمثلی دنیای هنر جدیدی را تشکیل داده اند؛ گسترده آن ها فقط به چند تصویر JPEG از چند شخصیت پیکسلی کریپتو پانک (Cryptopunk) یا چند میمون خسته در پروژه بورد ایپ (BAYC) محدود نمی شوند؛ توکن غیرمثلی فیلی Film NFT یکی از توکن های خبرساز و جدیدی به حساب می آید که این روزها محبوبیتی فراوان پیدا کرده است.

فروش های چندهزار دلاری توکن های مربوط به میم ها و شوخی های اینترنتی ثابت کرده اند که طرفداران صنعت عجیب و جذاب NFT محدودیتی برای فرمت اثر قائل نیستند؛ به عنوان مثال، توکن NFT میم دختر شیطان (Disaster Girl) که تصویری از یک دختربچه  را رو به روی خانه ای آتش گرفته نشان می دهد، با رقم حیرت انگیز ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد.

همچنین، فروش توکن غیرمثلی ویدیویی چارلی انگشتم را گاز گرفت (Charlie Bit My Finger) با رقم ۷۶۱ هزار دلار، نشان داد که فرمت ویدیو هم می تواند به اندازه باقی فرمت های NFT طرفدار داشته باشد.

توکن های غیرقابل تعویض فیلمی (Film NFT) چیست؟

توکن های غیرمثلی فیلمی مثل باقی NFT ها هستند، با این تفاوت که این بار صنعت فیلم را هدف گرفته اند؛ توکن غیرمثلی فیلمی می تواند به تهیه کنندگان مستتقل اجازه بدهد به آسانی برای ایده فیلم خود سرمایه گذار پیدا کنند؛ مخاطبان هم می توانند به سهم عادلانه ای از درآمد خالص به دست آمده از فروش فیلم ها دست یابند و در تامین مالی آثار دلخواهشان هم به فیلم سازان و هنرمندان محبوب خود کمک کنند.

با این مفهوم، دارندگان توکن های غیرقابل تعویض فیلمی نه تنها از مالکیت محتوا یا حقوق فیلم برخوردارند؛ بلکه می توانند این توکن ها را زمانی که فیلم در مرحله تولید است، بخرند و سپس برای کسب درآمد بیشتر سهام گذاری کنند.

برای همین، دارندگان توکن های غیرمثلی فیلمی در مراحل تولید فیلم با فیلم سازان محبوب خود هم گام می شوند و به تیم تولید و تهیه کنندگی فیلم می پیوندند؛ طرفداران در ازای این سرمایه گذاری می توانند سهمی از سود فروش فیلم را هم به دست آورند.

توکنیزه کردن کلیپ ها و آثار هنری و تصاویر JPEG از فیلم ها و پیش فروش آن ها به عنوان توکن های غیرقابل تعویض فیلمی می تواند کمک بزرگی به تامین سرمایه در این صنعت پرطرفدار کند؛ در اصل، NFT های فیلمی پلی میان دنیای واقعی هزینه تولید فیلم ها و دنیای مجازی توکن های بلاک چینی هستند.

خریداران توکن هم می توانند با سهام گذاری دارایی خود پیش از عرضه فیلم سود به دست آورند و از وفاداری به فیلم ها و فیلم سازهای محبوب شان کسب درآمد کنند.

به چه دلایلی film nft مهم است؟

NFT در خدمت فیلم سازان

NFT فیلم با اجازه دادن به سازندگان برای تولید فیلم مستقل، صنعت سرگرمی را برای فیلم سازان بازتر و در دسترس تر می کند؛ در صورتی که فیلم سازان در ساخت و انتشار فیلم آزادی بیشتری دارند؛ می توانند ساختارهای جدیدی را به صنعت سرگرمی جهانی اضافه کنند.

قدرت در دست مردم

NFT فیلمی با اجازه دادن به هواداران و علاقه مندان برای شرکت در مراحل ساخت فیلم و خرید سهم، کنترل عرصه سینما و فیلم سازی را از اختیار استدیوها و شرکت های بزرگ خارج می کند و برای نخستین بار در این عرصه، قدرت را به مردم می دهد.

ساختار جدید تبلیغاتی

NFT فیلم علاوه بر حفاظت از حقوق معنوی فیلم، به سازندگان اجازه می دهد ساختار جدیدی از کمپین های تبلیغاتی را حول محور فیلم خود، شکل دهند؛ جوامع جدید بسازند و با هواداران و علاقه مندان تعامل کنند.

ریک داگدیل (Rick Dugdale) یکی از سازندگان پلتفرم Vuele و کارگردان فیلم Zero Contact با بازی آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) درباره این موضوع می‌گوید:

ما به NFT به‌عنوان روشی برای ساخت یک جامعه و ایجاد تعامل با هواداران فیلم‌هایی که در حال عرضه هستند، نگاه می‌کنیم.

آینده توکن‌های غیرمثلی فیلمی

از دیدگاه گرت مینکس (Garret Minks)، مدیر ارشد فناوری در شرکت ریرتِک (RAIR TECH)، اگر توکن‌های غیرمثلی وسیله احراز هویت کاربران برای دسترسی به سرویس‌های پخش فیلم باشند و سرمایه‌ای مقیاس‌پذیر ازطریق سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز جمع‌آوری شود، صنعت فیلم‌سازی می‌تواند با استفاده از وب ۳ به مدل تجاری بسیار کارآمدی دست پیدا کند.

اندی لیان (Anndy Lian)، مدیر پلتفرم معاملاتی بیگ‌وان (BigONE)، نیز معتقد است در آینده‌ای نزدیک توکن‌های غیرمثلی می‌توانند فیلم‌ها را به تجربه‌ای تعاملی برای تماشاگران مشتاق به NFTها تبدیل کنند. او می‌گوید:

این قابلیت مسئله تأمین سرمایه فیلم‌ها را به سطح جدیدی ارتقا خواهد داد؛ زیرا با این فناوری امکان کسب سود از هر دقیقه فیلم وجود خواهد داشت.

توکن‌های غیرمثلی می‌توانند نقش‌های مختلفی در صنعت فیلم‌سازی ایفا کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند مجوز خریدار برای دسترسی به محتوای ویژه پشت‌صحنه یا حتی ایفای نقش در فیلم باشند. جذابیت و استقبال از این توکن‌ها می‌تواند مراحل جذب سرمایه‌گذار برای فیلم‌ها، به‌ویژه فیلم‌های مستقل را به روندی غیرمتمرکزتر تبدیل کند و از وابستگی فیلم‌سازان به شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری یا روش‌های سنتی بکاهد.

همچنین، توکن‌های غیرمثلی می‌توانند تجربه تماشای فیلم را عمیق‌تر کنند تا تماشاگران نیز بخشی از تجربه داستان‌سرایی باشند. به‌عنوان مثال، می‌توان از یک NFT برای بازکردن قفل نسخه واقعیت مجازی یک فیلم یا دسترسی به محتوایی تعاملی استفاده کرد؛ به‌گونه‌ای که بیننده بتواند بر نتیجه فیلم تأثیر بگذارد. این مسئله می‌تواند باعث شخصی‌تر‌شدن فیلم و جذب مخاطب بیشتر شود.

پروژه‌های مطرح توکن غیرقابل تعویض فیلمی (Film NFT)

تماس صفر (Zero Contact)

تماس صفر که در سپتامبر ۲۰۲۱ اکران شد، اولین فیلم بلند هالیوودی بود که به‌عنوان NFT در پلتفرم «Vuele»، اولین پلتفرم NFT توزیع و پخش فیلم‌های بلند سینمایی در دنیا، تولید و منتشر شد. Vuele دو بسته مختلف NFT را در اختیار مشتریان قرار می‌داد؛ «نسخه انحصاری» (شامل فیلم بلند، فیلم پشت صحنه، پوستر دیجیتالی امضاشده و سه بیوگرافی از شخصیت‌های فیلم) با ارزش ۵۹ دلار آمریکا و «نسخه کلکسیونی» (فقط شامل فیلم بلند و یک پوستر دیجیتالی بدون امضا) به قیمت ۲۵ دلار آمریکا. این شرکت با اکران و فروش فیلم به‌عنوان NFT نزدیک به صدهزار دلار درآمد کسب کرد.

در حال و هوای عشق (In The Mood For Love)

مشابه پروژه Zero Contact، «در حال و هوای عشق» نیز نمونه دیگری از ادغام موفق NFT با صنعت فیلم به حساب می‌آید. این فیلم هنگام اکران اولیه خود در سال ۲۰۰۰ به موفقیت بزرگی دست یافت. بعدها کارگردان فیلم، وونگ کار وای (Wong Kar Wai)، تصمیم گرفت بخشی از فیلم تمجیدشده خود را به NFT فیلم تبدیل کند. او ویدئویی یک‌ونیم دقیقه‌ای را که در نمایش فیلم در سال ۲۰۰۰ منتشر نشده بود و از روز اول ساخت فیلم در سال ۱۹۹۹ استخراج شده بود، دو دهه بعد به حراج گذاشت.

این ویدئو، با نام «در حال و هوای عشق / روز اول» به همراه دو فایل متنی، حاوی قوانین کپی رایت و زیرنویس‌ها، در حراجی سوتبی (Sotheby) و به قیمت ۵۴۵/۷۵۶ دلار آمریکا فروخته شد.

تل ماسه (Dune)

تل ماسه با شش جایزه اسکار، بی‌شک یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ به شمار می‌رود. به‌عنوان بخشی از کمپین تبلیغاتی فیلم، شرکت تولیدکننده برادران وارنر (Warner Bros) و شرکت رسانه‌های گروهی Legendary Pictures، تصمیم گرفتند با گالری IV، استودیو Lineage و پلتفرم MakersPlace برای ساخت دو مجموعه‌ NFT به نام «Dune: Future Artifacts» همکاری کنند.

مجموعه‌ اول شامل مجسمه‌های دیجیتالی از بازیگران فیلم بود و در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر شد. مجموعه‌ دوم نیز که شامل مجسمه‌های دیجیتالی و سلاح‌های بیشتری می‌شد، در ۲۲ اکتبر همان سال، هم‌زمان با اکران اولیه فیلم در دسترس قرار گرفت.

اما آنچه توجه بیشتری را به این فیلم جلب کرد، کلکسیون‌های NFT فیلم نبودند، بلکه حراج کتاب تل ماسه خودوروفسکی بود؛ آرت‌بوکی که کارگردان، آلخاندرو خودوروفسکی (Alejandro Jodorowsky)، نیم قرن پیش ساخته بود؛ زمانی که برای ساخت اقتباسی از رمان اصلی Dune آماده می‌شد. در دسامبر ۱۹۷۴، خودوروفسکی برای کارگردانی نسخه‌ای اقتباسی از کتاب علمی-تخیلی فرانک هربرت انتخاب شد که به دلیل کمبود بودجه به سرانجام نرسید. برخی از نسخه‌های آرت‌بوک خودوروفسکی باقی ماند و در سرتاسر جهان پراکنده شد. یکی از آن نسخه‌ها در حراجی کریستی (Christie) به قیمت حدودی سه میلیون دلار آمریکا به گروه ناشناس NFT، به نام «Spice DAO» فروخته شد.

این گروه ناشناس می خواهد با تبدیل کتاب به NFT و بازتولید نسخه انیمیشنی کتاب، آن را عمومی کند. بااین‌حال، سه میلیون دلار پرداخت‌شده شامل حق کپی رایت کتاب نمی‌شود. به این دلیل، Spice DAO از آن زمان اعلام کرده است قصد ندارد نسخه انیمیشنی خود را از کتاب تل ماسه خودوروفسکی بسازد، بلکه از کتاب اصلی تل ماسه اقتباس خواهد کرد.

کلود لانزمن: اشباح شوآ (Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah)

اخیراً نسخه‌ NFT مستند سیاسی «کلود لانزمن: اشباح شوآ» که در سال ۲۰۱۶ نامزد اسکار بهترین مستند شده بود، به بازار عرضه شده است. با اینکه مستند مذکور در ابتدا از شبکه HBO پخش شد، امکان خرید دیجیتالی یا فیزیکی آن به‌صورت عمومی وجود نداشت. بااین‌حال، به‌کمک توکن‌های غیرمثلی فیلمی تعداد ۱۰ نسخه از این مستند هرکدام به‌ارزش ۳۷۵هزار دلار در بازار ارزهای دیجیتال فروخته شد.

سریال انیمیشنی گربه‌های استونر (Stoner Cats)

طرفدارهای توکن غیرمثلی فیلمی، تنها به عناوین خاص یا مستندها محدود نمی‌شوند؛ بلکه قسمت‌های مختلف سریال انیمیشنی «گربه‌های استونر» با هنرنمایی میلا کونیس (Mila Kunis) و جین فوندا (Jane Fonda) و کریس راک (Chris Rock) هم توکنیزه و با مبلغی معادل ۸.۴میلیون دلار فروخته شده است. جالب‌ این‌جاست که این قسمت‌ها در مدت‌زمانی کمتر از ۴۰ دقیقه و به‌سرعت فروخته شدند تا بار‌دیگر تمایل کم‌نظیر کاربران به خرید توکن‌های غیرمثلی نشان داده شود.

فیلم اَبَرقهرمانی ددپول ۲ (Deadpool2)

توکن‌های غیرمثلی به‌عنوان وسیله‌ای برای تبلیغ فیلم نیز استفاده می‌شوند؛ مثلاً برای فیلم اَبَرقهرمانی شرکت ماروِل به‌ نام «ددپول ۲»، توکن‌های غیرمثلی ویژه‌ای برای افرادی عرضه شد که بلیت تماشای فیلم در سینما را می‌خریدند. این موضوع باعث استقبال گسترده تماشاگران از فیلم شد.

بد نیست بدانید استقبال تماشاگران فیلم‌های اَبَرقهرمانی از توکن‌های غیرمثلی به فیلم (ددپول ۲) ختم نمی‌شود. برای نمونه، توکن‌های غیرمثلی که در قالب کلیپ‌های کوتاه و تصاویر JPEG (مرد عنکبوتی) در ایام اکران فیلم (مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست) (Spiderman: No Way Home) منتشر شدند، تا مدت‌ها از‌جمله مباحث داغ در میان هواداران این فیلم به‌شمار می‌رفتند. جذابیت این ماجرا هنگامی بیشتر برجسته می‌شود که به‌یاد آوریم شرکت‌هایی مانند ماروِل که از NFTهای فیلمی استقبال می‌کنند، در‌حال‌حاضر تولیدکننده پرفروش‌ترین و درآمدزاترین فیلم‌های هالیوود هستند.

فیلم داستانی‌تاریخی جنگجوی عرب ( آنتارا (Antara))

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از فیلم‌های پرسروصدایی که از توکن‌های غیرمثلی فیلمی بهره گرفته، فیلم Antara است. در‌این‌میان، یکی از جامعه‌های NFT ملقب به شترهای عربی (Arabian Camels) اخیراً از سرمایه‌گذاری ۵۰‌میلیون‌دلاری روی این پروژه هالیوودی خبر داده‌اند؛ فیلمی تاریخی با چاشنی تخیل از زندگی یک جنگجوی عرب باستان است. صرافی ارز دیجیتال مون‌پی با همکاری سازندگان این فیلم، اولین عرضه توکن‌های غیرمثلی این فیلم را در ۱۴ژانویه سال جاری برگزار کرد.

این فیلم را می‌توان اولین عنوان هالیوودی دانست که به افراد اجازه می‌دهد تا در مراحل تولید سهیم شوند و به‌طور مستقیم با عملکرد فیلم در ارتباط قرار گیرند. علاوه‌بر‌این، دسترسی به درآمد پخش و فروش فیلم باعث می‌شود ساخت چنین محصولاتی به موقعیتی بردبرد برای سازندگان فیلم‌ها و سرمایه‌گذاران تبدیل شود. تهیه‌کننده فیلم مذکور، جوزف برندمایر (Josef Brandmaier)، بر این باور است که این پروژه تأثیر عمیقی بر هالیوود خواهد گذاشت. او می‌گوید:

این حرکت مهیج و انقلابی روح جدیدی به تجارت سینما تزریق خواهد کرد.

هالیوود چگونه از NFT استفاده می‌کند؟

طی چند سال گذشته، چندین روش مختلف برای تعامل با NFT در صنعت فیلم به وجود آمده است؛ مانند:
  • فروش فیلم یا حقوق پخش آن به‌عنوان NFT
  • تأمین بودجه تولید فیلم از طریق فروش NFTهای مربوط به فیلم
  • کسب درآمد بیشتر از طریق فروش مجموعه‌های NFT مربوط به فیلم پس از انتشار آن

چگونه می‌توانیم با NFT صاحب فیلم شویم؟

برای خرید NFT فیلم باید از طریق پلتفرم‌های مربوطه مانند Vuele، Cineverse و مانند این‌ها و با ساخت کیف پولی مناسب برای ذخیره NFT، مانند MetaMask، Trust، Coinbase و…، اقدام و مراحل زیر را طی کنید.

  • ایجاد کیف پول دیجیتال
  • خرید رمزارز در کیف پول
  • ورود به پلتفرم‌های معامله NFTهای مربوط به فیلم مدنظرتان
  • اتصال کیف پول به پلتفرم
  • خرید NFT با استفاده از کیف پول

جمع‌بندی

در این مطلب، با مفهوم نوپایی به‌ نام توکن غیرمثلی فیلمی آشنا شدیم که اخیراً بحث فراوانی در هر دو صنعت بلاک چین و سینما به‌راه انداخته است. در مقاله حاضر، به این موضوع اشاره کردیم که NFTها دیگر به تصاویر JPEG محدود نمی‌شوند و ممکن است شامل فیلم طولانی داستانی یا مستند شوند. سپس نگاهی به تأثیر این توکن‌های منحصربه‌فرد بر صنعت فیلم و فیلم‌سازی انداختیم و تعدادی از پروژه‌های فیلم را مطرح کردیم که از ویژگی NFTها استفاده می‌کنند. درنهایت نیز، آینده این توکن‌ها را پیش‌بینی کردیم.

توکن‌های غیرمثلی و بستر آماده‌ای مانند متاورس می‌توانند دنیا را تغییر دهند. مسیری که این توکن‌ها به‌سوی صنعت فیلم‌سازی می‌پیمایند، می‌تواند با موفقیت‌های بالقوه بسیار زیادی همراه باشد. این توکن‌ها پیوندی میان دنیای خیال و واقعیت ایجاد می‌کنند و با چند کد رمزنگاری‌شده، سرمایه‌ای واقعی دراختیار تهیه‌کنندگان فیلم‌ها قرار می‌دهند. نکته دیگر اینکه صنعت پول‌ساز سینما دیگر در انحصار چند شرکت بزرگ و متمرکز نخواهد بود و تماشاگران می‌توانند از سود تولید و اکران فیلم‌ها بهره‌مند شوند. با این اوصاف، نباید فراموش کنیم که تنها عامل مؤثر در بالفعل‌کردن ظرفیت‌های توکن‌های غیرمثلی فیلمی، تلاش اعضای جامعه در خلق و استفاده از این فرصت‌هاست.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: کالکشن NFT گربه های باحال (Cool Cats)

بیشتر بدانید: فروش یک خانه با NFT در کالیفرنیای جنوبی

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *