اول مانی

فانتوم چیست و هرآنچه درباره آن باید بدانید

از مهمترین دسته های انواع ارزهای دیجیتال، پلتفرم های قراداد های هوشمند است. از ویژگی های بارز و مهم برای یک پلتفرم قرارداد هوشمند می توان به غیر متمرکز بودن، امنیت بالا، مقیاس پذیری و همچنین سرعت بالای نهایی شدن تراکنش ها اشاره کرد. ارز فانتوم (Fantom) از پلتفرم های قرارداد هوشمند می باشد که به دلیل ویژگی های خاصی که دارد رشد بلایی را در سال ۲۰۲۱ داشته است و همچنین انتظار می رود در سال های پیش رو این روند تکرار شود.

تاریخچه فانتوم

پروژه فانتوم (Fantom) توسط دانشمند علوم کامپیوتر، دکتر آن بی انگ ایک (Ahn Byung)، در کره جنوبی تاسیس شد وی در سال ۲۰۱۹ از پروژه کناره گیری کرد و از آن زمان تاکنون توسط بنیاد فانتوم رهبری می شود. بنیاد تیمی فانتوم متشکل از ۲۸ مهندس، محقق و دانشمند می باشد.

فانتوم (Fantom) چیست؟

فانتوم، یک پلتفرم قرارداد هوشمند، غیر متمرکز و ایمن می باشد پلتفرم این رمز ارز، یک پلتفرم متن باز و همچنین قابل سفارشی سازی و مقیاس پذیر است. شبکه اصلی پروژه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد و توسعه دهندگان آن قصد دارند شرایط جدیدی را با ارائه تعادلی پایدار از مقیاس پذیری و امنیت و همچنین تمرکز زدایی در شبکه بلاکچین پدید آورند. هدف اصلی این ارز دیجیتال برای ساختن آینده ای بهتر و کارآمد، ایجاد زیرساخت هایی می باشد که به مردم برای بهبود کیفیت زندگی شان به وسیله آخرین پیشرفت های دنیای فناوری کمک کند.

همچنین از اهداف دیگر فانتوم به جایگزینی با شبکه اتریوم و تغییر شرایط حاکم بر قراردادهای هوشمند می توان اشاره کرد.

روی هم رفته این شبکه در نظر دارد مقیاس پذیری بیشتر و هزینه های کمتری نسبت به پلتفرم قرار دادهای هوشمند فعلی ارائه دهد.

به چه علت فانتوم اهمیت دارد؟

این پروژه بر روی پشتیبانی از توسعه اپلیکیشن های DApp و جایگاه متفاوت آن در دنیای ارز دیجیتال تمرکز دارد. از جنبه های دیگر این پلتفرم، داشتن اکوسیستمی از ابزار های ماژولار است به منظور اشتراک گذاری اطلاعات و سرعت توسعه بلاکچین طراحی شده است.

همانگونه که گفته شد، فانتوم یک بلاک چین متن باز است و در گیت هاب (Github) نیز سورس کد های آن موجود است و در دسترس همه قرار دارد. به همین دلیل هر توسعه دهنده ای میتواند با استفاده از این کدها و API های آن، در بلاکچین زنجیره ای تازه ایجاد کند.

فانتوم از توکن ERC20 نیز پشتیبانی می کند اما از آن نمی توان به طور مستقیم در بلاکچین اختصاصی (Opera) استفاده نمود. این توکن ها که به کیف پول فانتوم واریز می شوند به طور خودکار به Opera FTM تبدیل شده و جهت استفاده در شبکه اتریوم سازگارند.

قابل ذکر است که فانتوم همچنین از توکن های BEP2 که در بلاکچین بایننس اجرا می شوند نیز پشتیبانی می کند.

ویژگی های فانتوم (Fantom)

ارز دیجیتال فانتوم ویژگی های منحصر به فردی دارد که در مجموع سبب رشد این ارز طی چند سال اخیر شده است و همچنین یکی از آینده دار ترین توکن های موجود در بازار می باشد. در ادامه این ویژگی ها را بررسی خواهیم کرد.

مقیاس پذیری

از مشکلات اساسی اکوسیستم اتریوم، ترافیک بسیار بالا، هزینه کارمزد سنگین و عدم توانایی این شبکه در مقیاس پذیری است. به جهت حل این مشکل بسیاری پروژه ارز دیجیتال مثل سولانا، ایاس و کاردانو ایجاد شدند اما در بیشتر موارد این پروژه ها، مقیاس پذیری بالا باعث متمرکز شدن شبکه و یا افزایش ریسک های امنیتی شده است. ارز دیجیتال فانتوم مقیاس پذیری را بدون ایجاد مشکل و تداخل برای امنیت و غیر متمرکز بود شبکه حل کرده است.

سرعت بالا و کارمزد کم

در شبکه فانتوم زمان نهایی شدن تراکنش ها به طور میانگین تنها در ۱ الی ۲ ثانیه می باشد که برای کاربرد های عمومی بسیار بهینه است. ارز های جدیدی مانند سولانا و هارمونی وان به همین دلیل با ارز فانتوم در رقابت هستند. همچنین کارمزدهای تراکنش این شبکه در حدودی نزدیک به صفر است که سبب شده این ارز به یکی از رقبای اصلی شبکه اتریوم مبدل شود.

پشتیبانی فانتوم از قرارداد های هوشمند

این شبکه با شبکه اتریوم کاملاً سازگاری دارد و توانایی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند مستقر در این شبکه را دارد.

استفاده شبکه فانتوم از DAG

از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های ارز فانتوم استفاده از تکنولوژی DAG به جای بلاکچین می باشد. از تفاوت این دو تکنولوژی می توان گفت که DAG قابلیت پایداری و تایید امن اطلاعات بیشتری در دفتر کل توضیع شده را دارد و همین دلیل سبب کارایی بالای شبکه فانتوم شده است.

همچنین قابل ذکر است، نکته منفی که در رابطه با استفاده از این تکنولوژی وجود دارد این است که بررسی ها و مطالعات تئوری و عملی زیادی روی آن صورت نگرفته است و ارز دیجیتال فانتوم به عنوان اولین ارز از آن استفاده و زمایش می کند.

امنیت

مکانیسم اجماع فانتوم لاچسیس نام دارد و همچنین به گونه ای طراحی شده که امنیت بالایی را برای شبکه های همتا به همتا فراهم می کند. همچنین قابل ذکر است که این شبکه بر طبق نهایی سازی مطلق (Absolute Finality) است. به این معنی که تراکنش های فانتوم بر خلاف شبکه هایی که تراکنش ها را بر اساس اصل نهایی سازی احتمالی تایید می کنند. برگشت نمی خورند.

سازگاری شبکه فانتوم با ماشین مجازی اتریوم

از ویژگی های مهم این پروژه مقیاس پذیری با ماشین مجازی اتریوم است. بر روی شبکه اتریوم بسیاری از پروژه های دیفای، اوراکل، NFT و غیره ساخته شدند و زمانی که یک پروژه مقیاس پذیر با ماشین مجازی اتریوم سازگار نباشد انتقال آن به شبکه امکان پذیر نمی باشد. ارز دیجیتال فانتوم با EVM سازگار است و توسعه دهندگان در مدت زمان کوتاهی می توانند پروژه خود را به این شبکه انتقال دهند.

شبکه فانتوم طرفدار محیط زیست

شبکه فانتوم مثل بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال با الگوریتم اثبات سهام، پروژه فانتوم هیچگونه نیازی به استفاده از توان محاسباتی برای تایید تراکنش ندارد. در شبکه فانتوم اعتبارسنجی با قفل کردن ارزهای FTM و همچنین امنیت شبکه با این سپرده گذاری صورت می گیرد.

از دیگر ویژگی های شبکه فانتوم (Fantom) می توان کارایی بالا با گسترش اپلیکیشن، استفاده از مکانیسم اثبات سهام، هزینه پایین و عرضه الگوریتم اجماع به عنوان محصول نیز اشاره کرد.

توکن FTM چیست؟

اصلی ترین توکن شبکه فانتوم با نماد (FTM) نشان داده می شود. این نماد برای پرداخت هزینه کارمزد تراکنش ها، تأمین امنیت شبکه با استفاده از فرایند استیکینگ، داشتن حق رأی در حاکمیت شبکه و انتقال ارزش به صورت همتا به همتا در کل جهان کاربرد دارد. همچنین قابل ذکر است که کارمزد اجرای قرارداد هوشمند نیز در این شبکه با توکن FTM پرداخت می شود.

FTM غیر از اینکه به صورت کوین در شبکه فانتوم موجود است به صورت توکن های ERC-20 در شبکه اتریوم و همچنین به صورت توکن های BEP2 در شبکه بایننس وجود دارد. در کل ۳ میلیارد و ۱۷۵ میلیون توکن FTM تولید شده که اکنون ۲ میلیارد و ۵۴۵ میلیون توکن در گردش هستند.

هم اکنون تمامی توکن های شبکه فانتوم غیر از توکن های اختصاص داده شده به اعتبارسنج ها وارد چرخه شدند و تا سال ۲۰۲۴ این توکن ها نیز وارد چرخه می شوند.

چگونه ارز دیجیتال فانتوم را خریداری کنیم؟

توکن FTM در بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال متمرکز مانند بایننس(Binance)، کوکوین(KoCoin)، گیت(Gate.io)، هات بیت(Hotbit)، ماندالا اکسچنج(Mandala Exchange)، FTX و Bitfinex قابل خریداری است. همچنین این توکن در صرافی های غیر متمرکز نیز مانند بایننس دکس، یونی سواپ (نسخه ۲ و ۳) سوشی سواپ، پنکیک سواپ، زیرواکس پروتکل و وان اینچ اکسچنج نیز وجود دارد. قابل ذکر است توکن FTM نیز در بسیاری از صرافی های ایرانی نیز خرید و فروش میشود و کاربران میتوانند با پرداخت ریالی این توکن ها را خریداری کنند.

تاریخچه قیمت توکن FTM

تیم بنیاد ارز دیجیتال فانتوم در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ عرضه اولیه توکن مذکور را آغاز کرد و در پی آن ۴۰% از کل عرضه اولیه با قیمت هر واحد ۰/۰۴۳۰۶ دلار فروخته شد و از طریق فروش توکن های FTM در مجموع به توسعه دهندگان ۳۹ میلیون دلار رسید.

مناسب ترین کیف پول های فانتوم (FTM)

شما ارز دیجیتال فانتوم (FTM) را علاوه بر کیف پول صرافی ها در بسیاری از کیف پول های دیجیتال میتوانید نگهداری کنید. اصلی ترین کیف پول اختصاصی فانتوم (fWallet) است که برای نگهداری از کلیه ارز ها از جمله فانتوم استفاده می شود همچنین می توانید به ارسال و دریافت FTM بپردازید و به اکوسیستم fantomDeFi دسترسی داشته باشید. همچنین سایر کیف پول ها مانند، TrustWallet Ledger ،MetaMask و MathWallet نیز برای نگهداری از ارزهای دیجیتال وجود دارند و قابل استفاده هستند.

نکته مهم در این رابطه که از آن باید باخبر باشید این است که توکن FTM علاوه بر شبکه اصلی خود بر روی شبکه بایننس و اتریوم نیز پشتیبانی می شود و باید دقت داشته باشید هنگام ارسال آن به کیف پول خود شبکه های مبدأ و مقصد هم خوانی داشته باشند.

استخراج ارز فانتوم

قابل ذکر است فقط ارزهایی که از الگوریتم اجماع اثبات کار جهت بررسی و تایید تراکنش ها استفاده می کنند قابل استخراج هستند. پروژه مذکور از اثبات سهام استفاده می کند و برای تأمین امنیت خود از استیکینگ به جای استخراج استفاده می کند.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: علاقه‌مند شدن نهنگ های اتریوم به فانتوم!

بیشتر بدانید: پیشی گرفتن تراکنش های فانتوم از آوالانچ در پی رونق دیفای

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *