اول مانی

اودیوس (Audius) چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل Audius یک سرویس پخش موزیک است، که هدف آن ایجاد تحول در سیستم سنتی پخش موسیقی است. پلتفرم Audius با استفاده از توکن بومی خود به نام AUDIO، در حال تغییر شیوه تعامل بین هنرمندان و طرفداران آنهاست.

ارزهای دیجیتال در ابتدا صرفاً به‌عنوان ابزارهای مالی و ذخیره‌های ارزش پا به عرصه گذاشتند؛ اما با رشد فناوری بلاک چین کم‌کم همه عرصه‌های زندگی انسان‌ها تحت‌تأثیر این فناوری قرار گرفت؛ به‌طوری‌که امروز تقریباً همه کارهایی را که پیش از این با کمک نهادهای متمرکز انجام می‌دادیم، می‌توانیم به‌صورت غیرمتمرکز با فناوری بلاک چین و از طریق ارزهای دیجیتال انجام دهیم. دنیای هنر نیز از این امر مستثنا نماند و دامنه ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین به این عرصه گسترش یافت.

هنر دیجیتال یکی از مهم‌ترین عرصه‌هایی است که نمایانگر ادغام هنر و بلاک چین بوده است و بارزترین نمونه در این بخش، توکن‌های غیرمثلی (NFT) هستند. توکن‌های غیرمثلی انقلابی در نحوه تعامل هنرمندان با مخاطبانشان ایجاد کردند. موسیقی نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های هنر تحت‌تأثیر این روند قرار گرفته و روش‌های غیرمتمرکز را برای تحول‌آفرینی در مالکیت و انتشار آثار موسیقی و تعامل هنرمندان و مخاطبان به کار گرفته است.

ظهور پلتفرم‌های متمرکز پخش موسیقی دسترسی به موسیقی را از هر زمان دیگری برای مخاطبان آسان‌تر کرد؛ اما هنرمندان در صنعت موسیقی همیشه با چالش‌هایی مثل درآمد کم و شفافیت پایین مواجه بوده و کمترین اختیار را در توزیع و فروش محتوای خود داشته‌اند. بلاک چین به کمک هنرمندان آمد تا شفافیت را به آنها هدیه دهد و منافع حاصل از هنر آنها را به‌طور عادلانه در اختیار آنها قرار دهد. یکی از پلتفرم‌هایی که از فناوری بلاک چین برای کمک به هنرمندان استفاده می‌کند، پلتفرم اودیوس (Audius) است. هدف اودیوس این است که با توانمندکردن مالکان آثار موسیقی و کمک به آنها برای کسب درآمد از آثارشان، بر این چالش‌ها غلبه کند.

Audius چیست؟

اودیوس یک پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز برای پخش آنلاین موسیقی است که شنوندگان آثار موسیقایی را قادر می‌سازد که با استفاده از ارز دیجیتال AUDIO که رمز ارز اصلی و بومی شبکه ارز دیجیتال ادیوس است، هنرمندان را به صورت مستقیم مورد حمایت خود قرار دهند. از ماه دسامبر ۲۰۲۱، پلتفرم ادیوس تقریباً ۶ میلیون کاربر منحصر به فرد ماهانه دارد و میزبان بیش از ۱۰۰،۰۰۰ هنرمند است.

پلتفرم مبتنی بر ارز دیجیتال اودیوس که در سال ۲۰۱۸ توسط فارست براونینگ (Forrest Browning) و رونیل رامبرگ (Roneil Rumburg) تأسیس شد، با حذف واسطه‌ها و موانع شرکت‌های ضبط و پخش موسیقی، تحولات بنیادینی در مدل سنتی صنعت موسیقی ایجاد نمود. در پلتفرم اودیوس برخلاف سایر پلتفرم‌های پخش آنلاین، درآمد هنرمندان با تعداد دفعات پخش یک آهنگ تعیین نمی‌شود. پلتفرم Audius برای هنرمندان این امکان را فراهم می‌آورد تا مالکیت انحصاری موسیقی خود را داشته باشند و تنها آنها هستند که تصمیم می‌گیرند چگونه از آثار خود درآمد کسب کنند. طبق قوانین اودیوس، صاحبان موسیقی ۹۰٪ از درآمد خود را در قالب توکن‌های ارز دیجیتال AUDIO دریافت می‌کنند، در حالی که ۱۰٪ باقیمانده به نودها یا استیکرها (Stakers)، که از شبکه اودیوس پشتیبانی می کنند، تعلق خواهد گرفت.

پلتفرم ارز دیجیتال اودیوس یک پروتکل بلاک چین دو لایه است که در ابتدا روی یکی از زنجیره‌­های جانبی شبکه ارز دیجیتال اتریوم به نام شبکه POA ساخته شد. به دلیل افزایش تقاضا برای پخش آنلاین محتوا، پلتفرم Audius با مشکلات مقیاس‌پذیری مواجه شد و تصمیم گرفت برای بهبود عملکرد خود، سیستم مدیریت محتوای خود را در سال ۲۰۲۰ به بلاک چین سولانا منتقل کند؛ اما ارز دیجیتال بومی و اصلی آن، یعنی ارز دیجیتال اودیوس، همچنان روی بلاک چین اتریوم باقی مانده است. ارز دیجیتال AUDIO یک توکن حاکمیتی ERC-20 است که به سهام‌داران اجازه می‌دهد در مورد پیشنهادهای مربوط به تغییرات و ارتقاء شبکه رای دهند. آنها همچنین می‌توانند با استفاده از این رمزارز، قفل امکانات انحصاری را باز کنند.

ارز دیجیتال Audius چگونه کار می‌کند؟

هدف پلتفرم ارز دیجیتال اودیوس حل چالش‌هایی است که هنرمندان در مدل سنتی صنعت موسیقی با آن روبرو هستند. پلتفرم ارز دیجیتال AUDIO واسطه‌های بین هنرمندان و مخاطبانشان را حذف می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد مستقیماً روی پلتفرم با یکدیگر تعامل داشته باشند. این هدف از طریق امکاناتی محقق می‌شود که این پلتفرم در اختیار کاربرانش می‌گذارد، از جمله: ارائه حق امتیاز و مالکیت، دادن آزادی به همه برای توزیع، کسب درآمد و پخش موسیقی خودشان در پلتفرم ادیوس و… .

اودیوس برخلاف کانال‌های سنتی صنعت موسیقی، به هنرمندان تنها بر اساس تعداد دفعات پخش آهنگ‌های‌شان پولی پرداخت نمی‌کند. این پلتفرم مبتنی بر ارز دیجیتال ادیوس همچنین فعالیت هنرمندان در پلتفرم، نحوه تعامل آنها با طرفداران و مشارکت کلی کاربران را نیز در نظر می‌گیرد.

در بلاک چین اودیوس، هنرمندان می‌توانند آهنگ‌های خود را توسط نودهای غیرمتمرکز آپلود و توزیع کنند. همچنین راه‌های مختلفی برای هنرمندان وجود دارد که بتوانند از محتوای صوتی خود بدون قربانی کردن حق مالکیت خود درآمد کسب کنند. آن‌ها می‌توانند با وارد شدن به لیست ۵ آهنگ پرطرفدار هفته، ۵ فهرست پخش پرطرفدار هفته، ۱۰ برنامه برتر API ماهانه، و همچنین با آپلود اولین اثر خود پس از این که حساب‌های رسانه‌های اجتماعی‌شان تایید شد، می‌توانند ارز دیجیتال AUDIO دریافت کنند. اودیوس همچنین به هنرمندان اجازه می‌دهد تا از طریق «توکن‌های هنرمند» با جامعه خود در ارتباط باشند. دارندگان «توکن‌های هنرمند» امکان دسترسی انحصاری به محتواهای محدود شده مانند آهنگ‌های منتشر نشده، مسابقات ریمیکس و غیره را برای دارندگان این نوع توکن‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این گاهی اوقات اودیوس توکن‌های ارز دیجیتال AUDIO را به هنرمندان بر اساس معیارهایی مانند سطح تعامل اجتماعی هنرمندان با طرفداران و تعداد مخاطبان آنها اعطا می‌کند.

در آینده، ارز دیجیتال اودیوس قصد دارد پشتیبانی از ارز دیجیتال تتر (USDT) و سایر رمز ارزهای معتبر و استاندارد را نیز برای طرفداران اضافه کند تا به وسیله آنها نیز قادر باشند قفل محتوای پولی را باز کنند.

نودهای محتوایی

کاربران می‌توانند از طریق استیک کردن توکن AUDIO نودهای محتوایی و اکتشافی را اجرا کنند. این نودها از در دسترس بودن محتوای پخش در صورت وجود تقاضا، اطمینان حاصل می‌کنند و مسئولیت متادیتا را در سراسر پروتکل Audius‌ به عهده دارند. این امر با استفاده از AudSP.AudSP که پسوند بومی آئودیوس و متعلق به سیستم توزیع فایل همتا به همتا (IPFS) است، صورت می‌گیرد. IPFS برای سریع‌تر کردن کارکرد اینترنت، افزایش سطح ایمنی و افزایش میزان متن باز بودن آن ایجاد شده است.

خرید، فروش و نگهداری توکن AUDIO

در حال حاضر، صرافی‌های بایننس، یونی سواپ، ۱Inch، FTX و IDEX این رمز ارز را لیست کرده‌اند و می‌توان از این اکسچنج‌ها توکن AUDIO را خرید و فروش کرد. برای نگهداری این رمزارز، از آنجایی که این یک توکن ERC20 است، می‌توان از متامسک و تراست ولت استفاده کرد.

جمع بندی

بلاک چین به نوعی موفق شده است تا راه خود به درون تقریبا هر صنعتی پیدا کند. بسیاری از بخش‌های صنایع مختلف در حال بهره بردن از مزایای تکنولوژی بلاک چین هستند. این بخش‌ها شامل املاک و مستغلات، بیمه، انرژی و زمینه‌های ورزشی می‌شود! به صورت همزمان با ظهور NFTها، پلتفرم‌های غیرمتمرکز اشتراک‌گذاری موسیقی و پخش موسیقی مانند پروتکل Audius نیز روند ایجاد تحول در صنعت موسیقی پیشین را آغاز کرده‌اند و مسیر را برای ظهور یک سیستم عادلانه‌تر برای موسیقی‌دانان و مخاطبانشان هموار کرده‌اند.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: توکن های غیرقابل تعویض فیلمی (Film NFT) چیست؟

بیشتر بدانید: توکن نیمه مثلی (semi fungible tokens) چیست؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *