اول مانی

هر آنچه درباره کاردانو (Cardano) باید بدانید

کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است. این پروژه برای ساده سازی تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شده است. ساختار و معماری کاردانو به نوعی طراحی شده است که امکان پیاده سازی قراردادهای هوشمند را در این شبکه ایجاد می کند. این کار موجب سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر شدن این شبکه می شود.علاوه بر این، امنیت آن هم حفظ خواهد شد.

Cardano(ADA) در اکتبر ۲۰۱۷ پس از دوسال تحقیق و آزمایش، با رویکردی بی همتا در مقایسه با بقیه آلتکوین ها در صحنه ارزهای رمزنگاری شده ظاهر شد. تیم Cardano بدون بازگشت دوباره به تبلیغات سنگین در غرب، تصمیم گرفت یک سبک ارگانیک را برای جذب سرمایه گذاران به ICO موفق خود انتخاب کند. تیم ADA تقریبا ۶۳ میلیون دلار آمریکا جمع آوری کرد. با توجه به اینکه ۹۵% سرمایه گذاران ژاپنی بودند، آمارها علاقه گسترده جهانی را به سیستم عامل جدید نشان داده‌اند.

نام واحدهای ارزی کاردانو (ADA) است. این ارزدیجیتال تعداد محدودی دارد و در نهایت ۴۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ واحد از آن تولید خواهد شد.

اکنون سه بنیاد و شرکت زیر روی توسعه کاردانو کار می کنند:

  • The Cardano Foundation
  • IOHK
  • Emurge

به غیر از شرکت های بالا، ده‌ها تیم دیگر به شکل جداگانه در حال کار بر روی کد منبع‌باز کاردانو و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن هستند.

مزایای کاردانو

  1. تیم عالی
  2. معاملات ارزان و سریع
  3. نبود محدودیت مقیاس گذاری

معایب کاردانو

  1. در حال توسعه بودن بلاک چین
  2. مشکلات کیف پول‌های فعلی

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو به عنوان یک بلاک چین (نسل سوم) طراحی شده که هدف آن، حل مشکلات مقیاس‌پذیری نسل یک (بیت کوین) و نسل دو (اتریوم) است. براساس نظر طرفداران این طبقه بندی، بلاک چین‌های نسل قبلی از مشکلاتی رنج می برند که اساسا میزان توان کاری آنها را محدود می کند. این کار آنها را به گزینه‌ای ناکارآمد برای استفاده گسترده در سرتاسر جهان تبدیل می کند.

از آنجایی که شبکه (Visa) یک شبکه گسترده و پذیرفته‌شده در مراودات مالی فعلی جهان است، کاردانو در اسناد و مستنداتش، خود را با Visa مقایسه می کند. کاردانو می گوید این شبکه یعنی ویزا، به صورت متوسط ۱۷۳۶ تراکنش را در هر ثانیه انجام می دهد. همچنین ویزا می تواند حداکثر ۲۴۰۰۰ تراکنش را مدیریت کند. در آغاز راه‌اندازی شبکه کاردانو، این شبکه توانایی انجام ۲۵۷ تراکنش در ثانیه را داشت. این عدد برای شبکه های بیت کوین و اتریوم به ترتیب نزدیک ۴ و ۲۰ تراکنش است.

با به کارگیری برنامه‌هایی مانند (Hydra) که یک راه‌حل لایه دوم است، سرعت پردازش Cardano به دو میلیون عدد در ثانیه خواهد رسید. در صورتی که این برنامه بتواند با استخرهای نقدینگی تطابق پیدا کند، هر استخر یک (Hydra Head) جدید ایجاد می کند (منظور از هایدرا هد، مشارکت کنندگان در شبکه هایدرا است که تراکنش ها را تایید می کنند). هر هایدرا هد توان پردازش ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. هر چه استخرها بیشتر شوند، مقیاس پذیری هم بیشتر می شود. در صورتی که تعداد استخرها به ۱۰۰۰ عدد برسد، شبکه کاردانو می تواند یک میلیون تراکنش را در ثانیه پردازش کند. در نهایت کاردانو توان پردازش دو میلیون تراکنش را در ثانیه خواهد داشت.

راه‌حل لایه دوم کاردانو به نام (Hydra) برای مشکل مقیاس پذیرس استفاده می شود. ایده این است که با افزودن هر نود جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش یابد. ترکیب کننده هارد فورک همچنین از ویژگی‌های اصلی کاردانو است که اجازه می دهد، هارد فورک بدون وقفه یا راه‌اندازی دوباره در بلاک چین انجام شود. موفقیت در به روزرسانی (Shelley) شاهدی بر اثربخشی این روش است.

تیم و فلسفه پست کاردانو

آشکار است که سازندگان Cardano در تهیه و تحقیق برای راه اندازی این کوین بسیار فکر کردند. IOHK پشت همه این تحقیقات است، با رمزنگاری درجه یک و طراحی مکانیزم مفید، سیستم به صورت شگفت انگیزی با کد Haskell تکمیل می شود. مدیر عامل سابق اتریوم چارلز هاسکینسون یکی از اعضای بنیانگذار شرکت مهندسی IOHK است. اخلاق و جهت گیری کلی تیم به روشنی در محصول آنها دیده می شود، زیرا آنها فقط به دنبال نفوذ به بازار مالی نیستند. در کنار مقیاس پذیری، تلاش های عمده‌ای در جهت استفاده از فناوری بلاک چین به عنوان یک افزایش مغناطیسی برای فن آوران، کاربران نهایی و مشاغل انجام شده است.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

بیشتر بدانید: اهداف LOHK برای کاردانو در سال ۲۰۲۲

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *