اول مانی

جهان برتر یا متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس از ترکیب خلاقانه‌ی دو واژه متا(Meta) به معنی فراتر و یونیورس Universe  به معنای جهان یا گیتی ایجاد شده است. به همین دلیل در یک معنای اصطلاحی می توان متاورس را جهان برتر یا برتر از جهان هم در نظر گرفت.

در پاسخ به سوال متاورس چیست باید گفت که این جهان دیجیتال، به عنوان یک فضا مشترک مجازی تعریف می شود که با تلاقی واقعیت مجازی،واقعیت افزوده و اینترنت معنی پیدا می کند. مثال های گوناگونی وجود دارند که امکان دارند از قبل با آنها آشنا شده باشید مثل بازیهای رایانه ای محبوی مثل Fortnite  و Roblox و Animal Crossing

متاورس یک مفهوم است؛ نمی‌توان آن را یک نرم‌افزار یا یک محیط بازی در نظر گرفت. در واقع متاورس یک جهان مجازی است که کاربران می‌توانند شخصیت خود را در آن داشته باشند و هر کاری که در دنیای واقعی انجام می‌دهند را به‌صورت مجازی انجام دهند.

اصطلاح جهان دیجیتال برای اولین بار در رمان علمی تخیلی “تصادف برف” نوشته نیل استفنسون Neal Stephenson در سال ۱۹۹۲ طرح شد؛ جایی که دو راننده پیک برای نجات خود از بحران مالی از آن عبور می کنند.

یکی از مزیت‌کلیدی متاورس حضور است؛ حسی که به جای تماشا اماکن و افراد، شما را به صورت فیزیکی با آن ها درگیر می کند. برای مثال، در سرویس هایی مثل Spatial و فیس بوک Horizon می توانید با همکاران خود دور یک میزمجازی جمع شوید که تجربه‌ی طبیعی تری نسبت به تماس های ایجاد شده بر بستر زوم وتماسهای تصویری گروهی خواهد بود.

 به چه دلیل متاورس اهمیت دارد؟

حتی اگر متاورس نتواند به چشم اندازی که تصور می شود برسد، اساسا می تواند شیوه تعامل ما با دنیای دیجیتال را تغییر دهد؛ یک تجربه مجازی جمعی، می تواند فرصت های تازه ای را برای فعالان این عرصه، گیمرها و هنرمندان به ارمغان بیاورد؛ به همان روشی که توکن های غیرقابل تعویض NFT نه تنها اقتصاد را تغییر داده‌اند، بلکه آن را از نو ساخته‌اند.

ساختار جهان دیجیتالی متاورس

متاورس از قسمت های مختلفی تشکیل می شود:

  • اینترنت، شبکه‌ای غیرمتمرکز از کامپیوترها که متعلق به هیچ نهاد یا دولتی نیست و برای استفاده از آن نیاز به دریافت مجوز از هیچ ارگان مرکزی نیست.
  • استاندار های باز برایث رسانه‌ها حاوی متن، تصویر، صدا، ویدئو، آیتم های سه بعدی، بردارها و روش‌هایی برای ایجاد و ترکیب هر یک از این موارد است. فناوری USD استودیو پیکسار (Universal Scene Description) و فناوری  MDL مربوط به NVIDIA، گام های بزرگی در راستای تعامل با برنامه های سه بعدی هستند.
  • وجود زبان های برنامه نویسی باز برای هریک از موارد بالا، استاندارد هایی حاوی HTML، JavaScript، WebAssembly، WebXR، زبان WebGPU Shader و … است.
  • سخت افزار واقعیت مجازی (XR) مثل عینک هوشمند، تکنولوژی هپتیک و تردمیل همه کاره.
  • دفترکل توزیع شده و قراردادهای هوشمند برای تراکنش های شفاف بدون نیاز به مجوز. مثال هایی حاوی بیت کوین، اتریوم، فلو و تتا وبایننس اسمارت چین و نمونه‌های بیشمار دیگر؛ این‌ها پایه‌های مهمی برای اقتصاد مالکیت هستند که از متاورس حمایت کرده و آن را به یک کالای عمومی ماندگار تبدیل می کنند.

اگر یک بازیگراصلی کنترل دارایی‌ها، قابلیت های کاربران و حساب های بانکی را داشته باشد، نمی توانید یک اقتصاد واقعا باز داشته باشید. تنها استانداردهای باز و قابل تعامل و پلتفرم های قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز بدون نیاز به مجوز و تورینگ کامل، می توانند از اقتصاد مالکیت مورد نیاز برای پیشرفت متاورس پشتیبانی کنند.

این شاید کمی افراطی باشد، اما اگر هر کدام از شرکت ها کنترل بیش از حد متاورس را داشته باشند، امکان دارد تصمیم بگیرند از کل تراکنش‌ها در متاورس قسمت های زیادی را حذف کرده و کارایی اقتصادی را به نفع خود رقم بزنند و نوآوری‌ها و کشف موارد جدید و سودمند مدل های کسب وکار را از بین ببرند. اقتصاد غیرمتمرکز در مقایسه با اعتماد به شرکت های کنترل کننده متاورس، عادلانه تر، کارآمدتر و پایدارتر است. در کریپتوورس، هر کس کلیدهای مربوط به فعالیت های خود را دریافت می کند و کنترل آن کاملا بر عهده اوست.

ارزهای دیجیتال در متاورس


متاورس از نظری وابسته به ارزهای دیجیتال است، هر دنیایی چندین پایه ثابت و اساسی دارد. یکی از این پایه‌ها موضوع اقتصادی است. در واقع متاورس مثل دنیای خودمان می خواهد امکان خرید و فروش و مبادله را برای کاربران خود فعال کند. این مسئله زمانی امکان پذیر است که ارزی برای مبادله مشخص شود.

نقش فیس‌بوک

فیس بوک نقشی اساسی در پیشبرد مفهوم متاورس در دنیای فناوری اطلاعات معاصر ایفا کرده است. این غول رسانه های اجتماعی بتازگی سرمایه گذاری ۵۰ میلیون دلاری برای ساخت و گسترش متاورس به شیوه‌ای مسئولانه انجام داده است. مارک زابرگ، مدیرعامل فیس بوک برای حرکت در مسیر تحقق اهداف خود در این زمینه جدیدا نام این شرکت را به متا تغییر داده است و می خواهد بستر فیسبوک را به یک دنیای مجازی یا همان متاورس تبدیل کند.

با توجه به گفته زاکربرگ، متاورس بستر رایانشی بزرگ بعدی پس از ظهور گوشی های هوشمند و اینترنت موبایل خواهد بود و به جای در اختیار گرفتن مالکیت آن قصد دارد شروع کننده و زمینه‌ساز این انقلاب فناوری بالقوه باشد. او به این نکته اشاره داشته است که با گسترش دهندگان و شرکت های دیگر برای پیشبرد متاورس همکاری و سرمایه گذاری خواهد کرد.

اما این تنها فیس‌بوک نیست که بر روی متاورس به عنوان مورد بزرگ بعدی در دنیای فناوری متمرکز شده است. مایکروسافت هم جدیدا از بعضی طرح های خود برای متاورس رونمایی کرده است.

جهان‌های مجازی هم، اموال و دارایی‌های خاص خود را دارند.

در بعضی بازی واقعیت مجازی مانند Decentraland شما در حال حاضر می توانید آثار هنری را به صورت دارایی‌های بی همتا یا NFT معامله کنید. در متاورس نهایی هرکسی دارایی هایی مثل زمین، ساختمان، چهره و حتی نام خاص خود را دارد که این دارایی ها طبق نظام مالی حاکم بر آن معامله می شود.

ارزهای دیجیتال به ما اجازه می دهند تا در یک متاورس مشترک دورهم جمع شویم و هزینه خدمات مورد نیاز برای پشتیبانی از آن را به دست آوریم. به جای پرداخت به سرویس هایی مثل AWS سرویس وب آمازون، هرکسی می تواند نودهای سرویس را در خانه خود اجرا کند و بعضی از هزینه های سخت افزار مورد نیاز برای تعامل با متاورس را به دست آورد.

ملاقات مجازی و قرار های کاری

در زمان کرونا، ویدیوهایی از لباس های نامناسب افراد در هنگام مصاحبه های کاری و جلسات منتشر شد. این ویدیوها تا حدودی موجب خجالت افراد می شد؛ ولی با گسترش متاورس، دیگر خبری از این مشکلات نیست.

شما می توانید در متاورس شخصیتی با لباس دلخواه خود درست کنید و در جلسات و ملاقات های مجازی شرکت کنید. فیس‌بوک پیش‌تر به این عرصه وارد شده و (هوریزان ورک‌رومز) را گسترش داده است. Horizon Workrooms یک سرویس واقعیت مجازی Virtual Reality و واقعیت ترکیبی Mixed Reality است که جلسات را خارج از چهار چوب سنتی برگزار می کند.

هدف این سرویس، به وجود آوردن یک محیط دیجیتالی است که کاربران بتوانند آواتاری از خود بسازند و در قالب این آواتار با یکدیگر تعامل داشته باشند. تعاملات آنها در محیط مجازی مانند دنیای واقعی خواهد بود؛ یعنی اگر هوریزان ورک رومز بتواند به هدف اصلی خود برسد، دیگر خبری از هزینه‎‌های هنگفت اجاره بها برای شرکت ها نخواهد بود؛ چرا که دیگر نیازی به حضور کارکنان در زیر یک سقف نیست و همه آنها می توانند در قالب شخصیت هایی مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

 چرا بلاک چین برای فرادنیای متاورس مناسب است؟

در پس دنیای دیجیتالی متاورس، تقاضا برای ارائه هویت بدون نیاز به مجوز Permissionless، خدمات مالی و مبادله سریع وجود خواهد داشت. اطلاعات باید ذخیره شده و در اختیار میلیون ها یا حتی میلیارد ها نفر قرار گیرند؛ پس پاسخ این مشکلات در فناوری رمزارزها نهفته است.

شرکت هایی مثل Decentraland و The Sandbox دنیای مجازی را گسترش داده‌اند؛ به حدی که بازیکن ها می توانند با استفاده از تکنولوژی ارزهای دیجیتال، اشیاء دیجیتالی را ایجاد و از آنها کسب در آمد کنند. ارز مورد استفاده در دیسنترالند، MANA نامیده می شود که در صرافی هایی مثل بایننس قابل معامله است.

ازدواج در متاورس

جالب است بدانید یک زوج آمریکایی ازدواج خود را در بلاک چین اتریوم جشن گرفتند.

چندی پیش یک زوج کالیفرنیایی با حلقه های توکنیزه شده ازدواج خود را در بلاک چین اتریم ثبت کردند.

ربکا رز و پیتر کچرجینسکی، که از کارمندان صرافی کوین بیس هستند از بلاک چین اتریوم، برای ثبت ازدواج قانونی خود استفاده کردند.

رز با توئیتی در ۳ آوریل، اعلام کرد که ازدواج آنها در ۱۴ مارس هم به صورت واقعی و مجازی ثبت شده است و حلقه های آنها در شبکه بلاک چین موجود است.

پیتر علاوه بر مراسم عروسی سنتی یهودی، یک قرار داد هوشمند اتریوم به نام Tabaat را درست کرد و حلقه های توکنیزه شده NFT را در قالب توکن TBT به کیف پول های خود انتقال دادند. در زبان عبری Tabaat به معنی حلقه است.

با توجه به گفته این زوج هزینه ایجاد قرارداد ۰.۲۵ اتریوم معادل تقریبا ۴۵۰ دلار بوده است. یک ساعت پس از انعقاد قرار داد، سه تراکنش دیگر هم با هزینه ۰.۰۰۴۸ اتر یا ۸۷ دلار از Tabaat ارسال شد و به صورت کلی توکنیزه کردن این قرار داد ازدواج نزدیک ۵۳۷ دلار برای این زوج هزینه داشت.

تایید این مراسم توسط شبکه اتریوم نزدیک به ۴ دقیقه طول کشید و کارمزد آن ۵۰ دلار بود. جالب است بدانید که هزینه یک مراسم عروسی واقعی در ایالات متحده تقریبا برابر با ۲۵۰۰۰ دلار است.

جمع بندی

در صورتی که هیچکس نمی تواند دقیقا پیش بینی کند که متاورس و آینده آن به چه صورت خواهد بود، ولی اهمیت رمزارزها برای رشد این دنیای دیجیتال ضروری است. مانند پیشرفت فناوری هایی مثل واقعیت مجازی و مسیرهایی که رهبران فعلی صنعت مثل فیسبوک در آن دخیل هستند؛ گسترش تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال هم در شکل گیری ابر جهان متاورس نقش مهمی دارند.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: متاورس فرصتی بزرک برای صنعت رمزارزها

بیشتر بدانید: برای ظاهر متاورس ربات هوش مصنوعی سوفیا توکن می شود

بیشتر بدانید: شیبا اینو می خواهد متاورس خود را راه اندازی کند

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *