اول مانی

Shiba Inu چیست؟ هرآنچه درباره آن باید بدانید

Shiba Inu، بدون شک یکی از جنجالی ترین، پرتناقض‌ترین و در عین حال موفق ترین ارزهای دیجیتالی است که جدیدا وارد دنیای ارزهای دیجیتالی شده است. اگر بخواهیم Shiba Inu را در یک جمله توصیف کنیم باید گفت:

Shiba Inu، یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است که نام و نماد خود را از یک نژاد ژاپنی سگ با همین نام الهام گرفته است.

شیبا اینو کار خود را بیشتر از یک سال پیش آغاز کرد و بر بستر اتریوم فعالیت می کند و خود دارای بلاک‌چین نیست.

براساس اخبار و داده هایی که از وب‌سایت رسمی این رمزارز منتشر شده، این ارز مبادله های خود را بر روی پلتفرم غیرمتمرکز ShibaSwap انجام می دهد. همچنین آنها می خواهند تا در آینده هم دو توکن دیگر با نام های لیش و بون بر بستر همین پلتفرم راه اندازی کنند.

سازنده Shiba Inu چه کسی است؟

سازنده شیبا اینو هم مثل سازنده بیت‌کوین هویت اصلی خود را فاش نکرده است و فقط یک نام مستعار تحت عنوان ریوشی درمورد این خالق در دسترس است. در آغاز معرفی توکن ها SHIB نیمی از توکن ها در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ برای اثبات سهام قفل شد و نیمی دیگر را به حساب کیف پول ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم، ارسال کرد. بوترین مقداری از این توکن‌ها را برای کمک های بشر دوستانه به هند اهدا کرد و باقی مانده توکن ها را سوزاند که در آغاز باعث سقوط قیمت SHIBA شد ولی بوترین با این کار پایداری و موفقیت طولانی مدت این رمزارز را تضمین کرد. Ryoshi درمورد این اقدام گفت:

ممنون بابت تمرکززدایی ماندگار؛ این اتفاق شروعی تازه برای شیبا اینو است.

تعداد توکن های Shiba Inu و شیوه استخراج آن

تعداد کل توکن های Shiba Inu یک کوادریلیون (۱۰ به توان ۱۵) است که از این تعداد بیشتر از ۵۰% آن به ویتالیک بیوترین خالق اتریوم اهدا شده است. که از این تعداد، نزدیک ۵۰ تریلیون در اختیار یک خیریه هندی برای مبارزه با کرونا قرار گرفت و باقی مانده آن توسط ویتالیک بیوترین سوزانده شد. اکنون ۵۴۹ تریلیون از توکن های SHIBA در گردش است.

توکن SHIBA مثل بسیاری از ارزهای دیجیتال معروف دیگر مثل ترون قابلیت استخراج ندارد و همین مسئله روی قیمت SHIBA و ترون تاثیر گذاشته است. بنابراین چیزی به اسم ماینینگ شیبا وجود ندارد تنها راه به دست آوردن آن، خرید ارزشیبا از صرافی‌ها است.

تفاوت میان توکن و کوین در چه چیزی است؟

تفاوتی که این دو با هم دارند این است که کوین‌ها برای خود یک بلاک‌چین اختصاصی دارند. مثل بیت کوین، دوج کوین، اتریوم و… اما توکن ها بر بستر بلاک‌چین هایی که قبلا ایجاد شده‌اند سوار هستند. یعنی همانگونه که در بالا ذکر شد شیبا بر روی بلاک‌چین اتریوم قرار دارد. به این معنا که خود بلاک‌چین جدا ندارد و بر روی بلاک‌چین اتریوم سوار است. اما نکته دیگر که وجود دارد این است که کارمزد شبکه اتریوم با افزایش ارزش هر کدام از این توکن ها بالاتر می رود.

مقایسه Shiba Inu و دوج کوین

دوج کوین و شیبا اینو با وجود استفاده از نماد سگی یکسان، تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند:

۱- دوج کوین بلاک‌چین اختصاصی، شبیه به شبکه‌ی بیت‌کوین دارد و جرء دسته کوین‌ها قرار می گیرد، اما شیبا اینو به دلیل فعالیت روی بستر شبکه‌ی اتریوم، توکن محسوب می شود.

۲- دوج کوین محدودیت عرضه ندارد، اما تعداد توکن‌های موجود شیبا اینو محدود است.

۳- هدف اولیه‌ی پیدایش دوج کوین ایجاد ارزی دیجیتالی برای سرگرمی بود، درصورتی که شیبا اینو به هدف بررسی رفتار رمزارزی بدون تبلیغ و پشتوانه‌ی مالی در جامعه‌ای ۱۰۰% غیرمتمرکز و خودجوش به وجود آمده است.

با توجه به تفاوت های ذکر شده فوق، می توان گفت که مقایسه این دو ارزدیجیتال اساسا اشتباه است و این دو رقیب هم حساب نمی شوند.

آیا Shiba Inu قاتل دوج کوین است؟

هیچ غیرممکنی وجود ندارد. اما نیاز است بدانید این توکن قطعا کار سختی در پیش دارد چون رقابت کردن با دوج کوین بدون هیچ حمایت خاصی کار سختی است اما همان گونه که در وب‌سایت Shiba Inu به این مسئله اشاره شده است، آنها خود را قاتل دوج کوین می نامند و اعتقاد دارند که از نظر سرعت رشد از دوج کوین سبقت گرفته‌اند و قیمت مناسبی هم دارد.

نکته جالب این است که بدانید در وایت پیپر شیبا اینو اطلاعات درست و مشخصی وجود ندارد و برای بسیاری شیوه فعالیت آن همچنان گیج کننده است و بسیاری اعتقاد دارند دوج کوین به عنوان یک شوخی برای رمزارزها فعالیت خود را شروع کرده اما شیبا اینو شوخی خود را با دوج کوین آغاز کرد.

صرافی های شیبا اینو

۱- یونی سواپ (Uniswap)

۲- گیت (Gate. io)

۳- پولونیکس (Poloniex)

۴- صرافی زیروایکس (0X)

۵- وان اینچ (۱inch)

۶- صرافی هو (Hoo)

۷- بیت مارت (BitMart)

۸-بیلکسی (Bilaxy)

۹- هات بیت (Hotbit)

صرافی ShibaSwap چیست؟

شیبا سواپ صرافی غیرمتمرکز مخصوص رمزارز شیبا اینو است و با پشت سر گذاشتن تست های امنیتی در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۰، به عنوان صرافی غیرمتمرکزی با قابلیت مبادله‌ی ارزهای دیجیتال دیگر با توکن‌های Shiba Inu راه اندازی شد. بعد از راه اندازی ShibaSwap هزینه‌ی تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به صورت قابل توجهی افزایش یافت.

آینده ارزدیجیتال Shiba Inu

با پذیرش گسترده، قیمت Shiba Inu تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۵ به ۰.۰۰۰۰۴ دلار برسد. با توجه به داده‌ها و نظرات تحلیلگران رمزنگاری، قیمت Shiba در صورت پیروی از الگوی رشد فعلی می تواند تا نیمه دوم سال ۲۰۲۵ تا ۰.۰۰۰۰۵۳ دلار باشد. به صورت مشابه، حداقل و حداکثر قیمت توکن‌های SHIB به ترتیب ۰.۰۰۰۰۴۵ دلار و ۰.۰۰۰۰۶ دلار است.

چگونه در ایران شیبا اینو بخریم؟

میم کوین Shiba Inu در ایران محبوبیت زیادی دارد. پایین بودن قیمت شیبا موجب این می شود تا بسیاری از افراد با سرمایه‌های کم نیز امکان سرمایه گذاری داشته باشند. با وجود صرافی های ایرانی معتبر، خرید Shiba Inu در بستری امن فراهم شده است.

جمع بندی

در مقاله فوق تلاش کردیم شیبا اینو را که یکی از شبکه‌های بلاک چینی محبوب این روزهاست به صورت کامل بررسی کنیم.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: شروع معامله های شیبااینو در Kraken

بیشتر بدانید: جابجایی ۵۰۰ میلیون دلار توکن شیبااینو توسط یک نهنگ

بیشتر بدانید: شیبااینو هم وارد عرصه NFT ها شد

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *