اول مانی

ارز دیجیتال سولانا (Solana) چیست؟

ارز دیجیتال سولانا (Solana) یک بلاک چین رمزارزی با کارایی بالا است که از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند.

آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko)، موسس و مدیرعامل سولانا، در سال ۲۰۱۷ میلادی، پی برد که از تابع هش بیت کوین معروف به SHA256، می توان برای ایجاد یک روش زمان سنجی غیرمتمرکز در یک بلاک چین رمزارزی استفاده کرد.

هدف سولانا به حداکثر رساندن بازدهی شبکه خود، از طریق مکانیزم اثبات سهام با کمترین موانع ورودی، با تراکنش های دارایی برچسب زمانی (Timestamped) می باشد؛ این امر ارز دیجیتال سولانا را مجاز می کند میان ۵۰ تا ۶۵ هزار تراکنش را در ثانیه و با محدودیت نئوریک بیشتر از ۷۰ هزار تراکنش در ثانیه پردازش کند.

سولانا در مقایسه با ۷ تراکنش بر ثانیه در شبکه بیت کوین و ۱۵ تراکنش بر ثانیه در اتریوم و برخلاف پروژه های مشابه دیگر از جمله Polkadot و اتریوم ۲، یک بلاک چین منفرد می باشد.

ویژگی های پروژه سولانا

شبکه بلاک چین سولانا دارای یک توکن بومی و اختصاصی به نام SOL می باشد که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند و به کاربرانی که از آنها نگهداری می کنند، پاداش اهدا می کند. در این شبکه کل کارمزدهای پرداختی که به واسطه SOL ارزیابی و محاسبه می شود با هدف افزایش امنیت، پس از دریافت سوزانده می شوند؛ در نتیجه ساپلای کل در طی زمان کاهش می یابد.

ارز دیجیتال Solana چگونه کار می کند؟

سولانا به صورت چشمگیری پیچیده است، پس با اصطلاحی شروع می کنیم که احتمالا قبلا در ارتباط با این پروژه آن را شنیده‌اید؛ گواهی تاریخ (PoH: Proof of History).

گواهی تاریخ مثل گواهی های مشابه، یک مکانیسم توافق جمعی نیست، بلکه یکی از اجزای مکانیسم توافق جمعی گواهی سهم سولانا محسوب می شود.

گواهی تاریخ شامل مهر زمانی زدن تراکنش ها در هنگام اضافه شدن آنها به بلاک های سولانا می شود. در هر ۴۰۰ میلی ثانیه یک بلاک جدید در سولانا ایجاد می شود (با ۱۵ ثانیه اتریوم و ۱۰ دقیقه بیت کوین مقایسه کنید)، بدون اینکه وارد جزئیات فنی پیچیده شویم، ساعت غیرمتمرکزی که برای ارجاع در مهرهای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد تابع هش SHA256 است. این تابع امکان دارد برای شما آشنا باشد؛ زیرا همان تابعی است که در مکانیسم توافق جمعی گواهی کار بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته است.

به جای کار کردن برای (حل) تابع های هش گذاری برای ایجاد بلاک های جدید، سولانا از خروجی های متوالی SHA256 برای ارجاع در برچسب زمانی استفاده می کند، این موجب می شود یک نوع (تیک ساعت در هر ۴۰۰ میلی ثانیه (به جای یک ثانیه در ساعت معمولی) ایجاد شود.

حالا اجازه بدهید بعضی از سوء تفاهم ها را درباره ارز دیجیتال سولانا برطرف کنیم. منابع بسیاری، مکانیسم توافق جمعی سولانا را گواهی سهم نیابتی (DPoS) معرفی می کنند. این درست نیست و تیم سولانا هم بارها به این مسئله اشاره کرده است، این البته اشتباهی است که به آسانی ممکن است پیش بیاید؛ چرا که بلاک چین سولانا قواعد متفاوتی (رهبران، معتبرسازندگان، آرشیوها و غیره) دارد. در صورتی که ارزهای دیجیتال گواهی نیابتی در اصل این قواعد را به مشارکت کنندگان در شبکه واگذار می کنند، سولانا این کار را نمی کند، به عبارتی دیگر تمامی نود ها در سولانا نقشی در تکمیل قواعد شبکه دارند.

بررسی تاریخچه ارز دیجیتال سولانا

رمزارز Solana توسط فردی به نام آناتولی یاکوونکو و چند تن از همکارهای او، ابداع و به بازار رمزارزها معرفی شده است. او فعالیت حرفه‌ای خود را از کوالکام شروع کرد و توانست به سرعت مسیر موفقیت را در پیش گیرد. در طول این سال ها، او مسیر خود را تغییر داده و این بار در قالب یک مهندس نرم‌افزار وارد DROPBOX شد.

او با همکاری یکی از دوستان خود که در کوالکام با وی آشنا شده بود، پروژه ای جدید را راه‌اندازی کرد.

همکاری یانکوونکو و فیتزجرالد در زمنیه راه‌اندازی آزمایشگاه های سولانا ادامه پیدا کرد و با جذب چند نفر از دیگر دوستان خود، توانستند این پروژه را به نتیجه برسانند و در نهایت در سال ۲۰۲۰، آن را به صورت عمومی به همه معرفی نمایند.

چه چیزی سولانا را از رقیب هایش متمایز می کند؟

تا پیش از ظهور سولانا در دنیای ارزهای دیجیتال، حتی اتریوم که معروف ترین بلاک چین شناخته شده بود، از سرعت پایین در انجام تراکنش ها رنج می برد. این ویژگی اتریوم مشکلات بسیاری را بر سر فعالیت آن ایجاد می کرد که حیات آن را در درازمدت به مخاطره می انداخت.

انجام ۵۰ هزار تراکنش در عرض یک ثانیه رکوردی است که سولانا به نام خود ثبت کرده است؛ رقمی که هزار برابر سرعت انجام تراکنش بیت کوین است و سه هزار برابر با سرعت انجام تراکنش اتریوم فاصله دارد.

باید بپذیریم اگر ادعای سولانا مبنی بر انجام ۴۰۰ الی ۸۰۰ میلی ثانیه برای انجام فرآیند بلاک حقیقت داشته باشد، ما با یک انقلاب طرفیم، زمان بلاک ۴۰۰ الی ۸۰۰ میلی ثانیه در کنار متوسط کارمزد پنج، یک میلیونم (۰۰۰۰۰۵/۰) مقیاس پذیری بالایی به دست می آورد که می تواند از تمام اپلیکیشن های پرمخاطب میزبانی کند.

جالب است بدانید که سولانا در مسیر رسیدن به این موفقیت حتی از بلاک چین های لایه دو هم استفاده می کند و خبری از شاردینگ هم در بین نیست. سولانا بیشتر از هزار TPS دارد و از معدود بلاک چین هایی است که به صورت تک لایه طراحی شده‌اند.

در اصل برتری سولانا نسبت به اتریوم هم از همین عامل ناشی می شود؛ اتریوم از شاردینگ در فرآیند های مالی خود استفاده می کند در صورتی که سولانا به شاردینگ وابسته نیست؛ عاملی که ضعف های بسیاری را متوجه اتریوم کرده اما قدرتی باورنکردنی را به سولانا هدیه داده است.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال سولانا را ساپورت می کند

 • کیف پول Ledger: یک کیف پول سخت افزاری می باشد که از امنیت بالایی برخوردار است و در دو مدل Ledger Nano S و Ledger Nano X موجود است.
 • کیف پول TREZOR: این کیف پول هم یک کیف پول سخت افزاری است و در دو مدل TREZOR T و TRZOR ONE موجود می باشد.
 • کیف پول KeepKey: از دیگر کیف پول های سخت افزاری که برای ذخیره سازی ارز سولانا به شمار می رود.
 • کیف پول Coinomi: این کیف پول یک کیف پول نرم افزاری می باشد که از امنیت بالایی برخودار است.
 • البته کیف پول تحت وب، به نام SolFlare وجود دارد که به عنوان کیف پول تحت وب می تواند یک گزینه برای ذخیره ارز دیجیتال سولانا محسوب می شود.

نوآوری‌های اصلی سولانا کدام است؟

سولانا در مجموع هشت نوآوری اختصاصی به ارمغان آورده است، این نوآوری ها حول گردش اطلاعات در شبکه می چرخند و هدف آن ها تبدیل کردن سولانا به سریع ترین شبکه برای انتقال داده است؛ این نوآوری ها شامل موارد زیر هستند:

 • گواه بر تاریخچه (PoH): ساعتی رمزنگاری شده برای بلاک چین
 • تحمل خطای بیزانس برج (Tower BFT)
 • Turbine: پروتکل پخش همگانی بلاک چین
 • Gulf Stream: پروتکل هدایت بدون استفاده از mempool (مکانیزم گره برای مرتب سازی تراکنش های تایید نشده)
 • Sealevel: قراردادهای هوشمند سولانا
 • Pipelining: واحد پردازش تراکنش
 • Cloudbreak: دیتابیس حساب های کاربری
 • آرشیو کننده‌ها: ذخیره سازی تاریخچه‌ی بلاک چین

تفاوت solana با اتریوم چیست؟

تفاوت اصلی سولانا و اتریوم در حل مشکل مقیاس پذیری توسط لایه_۱ به جای استفاده از سایر روش های مرسوم است، سولانا با بهبود سرعت شبکه و ارتباط بین گروه ها، پرسرعت طراحی شده است.

یکی از فواید اصلی مقیاس پذیری در این شیوه این است که ترکیب پذیری یعنی ارتباط بین قراردادهای هوشمند مختلف از بین نمی رود. اتریوم ۲/۰ از (شاردینگ) استفاده می کند؛ تکنیکی که احتمالا موجب ایجاد بعضی مشکلات بین اپلیکیشن های غیرمتمرکز در شاردهای مختلف می شود.

خرید ارز دیجیتال سولانا

برای ارزهای دیجیتال باید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه نمود، در واقع صرافی های داخلی و خارجی متعددی وجود دارد که می توان رمزارز از آن خریداری نمود، نکته قابل توجه این است که صرافی های خارجی کارمزد کمتری در مقابل انجام معاملات دریافت می کنند، همچنین برای خرید ارز دیجیتال باید صرافی هایی را انتخاب کرد که معتبر می باشند. و روزانه حجم معاملات بالایی در آن ها صورت می گیرد.

ارز دیجیتال سولانا را می توان از صرافی هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می کنند، خریداری نمود.

صرافی های پشتیبان کننده ارز دیجیتال Solana

 • صرافی بایننس Binance: این صرافی روزانه حجم معاملات بالایی را به خود مختص می دهد و از محبوبیت خاصی در میان کاربران برخوردار است، همچنین این صرافی از ارزهایی همچون گراف، ایاس، بیت کوین، پولکادات و … پشتیبانی می کند.
 • صرافی OKEx: به جرئت می توان گفت این صرافی در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال بهترین امکانات را در اختیار کاربران قرار می دهد، این صرافی از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.
 • صرافی Bilaxy: این صرافی یک صرافی کاملا متمرکز می باشد که در اواسط سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است، همچنین از ارزهایی مثل بایننس کوین، اتریوم، بیت کوین و … پشتیبانی می کند.
 • صرافی FTX: از جمله صرافی هایی می باشد که علاوه بر رمزارز دیجیتال سولانا از بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و … هم پشتیبانی می کند.
 • صرافی Huobi Global: یک صرافی سنگاپوری است که در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری شده است، همچنین این صرافی هم از تعداد بی شماری از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می نماید.

در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: همه چیز درباره ارزدیجیتال پولکادات (Polkadot)

بیشتر بدانید: همه چیز درمورد ارز دیجیتال کازماس (Cosmos)

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *