اول مانی
Stellar

ارز دیجیتال استلار یکی از ارزهایی است که در سال ۲۰۱۴ متولد شد و ماهیتی شبیه به ریپل دارد. بهتر است بدانید که استلار را می توان شاخه یا فورک ریپل نیز نامید. جد مک کالب که بنیانگذار ریپل است با چند نفر از توسعه دهندگان بر سر یک سری مسائل اختلاف نظر داشتند که باعث شد در نهایت جد مک کالب ریپل را رها کند و روی استلار کار کند. در حالی که ریپل به ارائه راه حلی برای انتقال بین بانک های سراسر جهان متمرکز است، استلار قصد تسهیل پرداخت های بین افراد را در سراسر جهان دارد. اما تا حدودی می توان گفت که شیوه کار هردو یکی است.

تاریخچه استلار

مک کالب که یکی از بنیان گذاران ریپل بود در سال ۲۰۱۴ با جدایی از تیم اقدام به توسعه ارز دیجیتال استلار کرد. اولین کدنویسی استلار در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. در ورژن اول ارز دیجیتال استلار به دلیل حضور آقای کالب در تیم ریپل، شباهت های زیادی بین این دو وجود داشت. این شباهت به حدی بود که مالکین ریپل و استلار را وارد یک چالش بسیار بزرگ کرد اما در اواخر سال ۲۰۱۵ الگوریتم جدیدی برای استلار معرفی شد و کدهای آن دوباره بازنویسی شد.

هدف از ایجاد ارز دیجیتال استلار چیست؟

مهم ترین هدف استلار این است که بتواند واسطه ای بین تراکنش های رمزنگاری شده، مردم و موسسات مالی ارزهای فیات باشد. با استفاده از رمزارز استلار شما می توانید پول خود را به هر نقطه از جهان که تمایل دارند با هزینه ای بسیار کم و با سرعت بالا ارسال کنید.

مک کالب تلاش کرده فاصله میان دنیای رمزنگاری و دنیای مالی سنتی را کاهش دهد. به همین دلیل از سال ۲۰۱۴ تا به امروز ارز دیجیتال Stellar اقدام به همکاری با بسیاری از شرکتهای بزرگ فنی و مالی کرده است. از شرکای این رمز ارز می توان به IBM ، Stripe و Deloitte اشاره کرد. البته استلار با حداقل دوازده موسسه مالی اروپایی و آسیایی دیگر نیز همکاری می کند. 

ارز دیجیتال استلار

چرا ارز دیجیتال استلار محبوب است؟

استلار خدمات گسترده ای را که شما از یک بانک عادی انتظار دارید را به شما ارائه می دهد اما چند تفاوت اساسی دارد. تراکنش ها را در یک شبکه غیرمتمرکز و با هزینه ای بسیار کمتر و با سرعت تراکنش بالاتر از یک بانک سنتی انجام می شود. پرداخت ها در عرض ۳ الی ۵ ثانیه پردازش می شوند. تبادل ارزها در این سیستم به نسبت ساده تر و هزینه شبکه ای ناچیز می باشد. تمام خدماتی که ارائه می شود با رویکردی متفاوت تر نسبت به اکثر پروژه‌های دیگر رمزنگاری ارائه می شوند. هدف رمز ارز استلار این است که با ارائه خدمات مالی کم هزینه به مردم سراسر جهان، با فقر مبارزه کند و پتانسیل‌های فردی را به حداکثر برساند.

مزایا و معایب استلار

مزایا:

  • سرعت بالا در تراکنش ها: استلار می تواند تا ۲۰۰۰ تراکنش را در ثانیه پوشش دهد.
  • کارمزد پایین در تراکنش ها: هدف اصلی استلار ایجاد پروتکلی برای انجام تراکنش ها با هزینه ای کمتر نسبت به بانک ها و سایر موسسات مالی می باشد.
  • پشتیبانی از انواع ویژگی ها از جمله قراردادهای هوشمند و قابلیت چند امضایی.
  • دارا بودن شبکه غیر متمرکز.
  • مشارکت با شرکت های مطرح و بزرگ دنیا.
  • همانند اتریوم امکان ساخت توکن انحصاری هر شرکت بر روی بلاک چین استلار وجود دارد.

معایب:

  • رقابت بالا بین استلار و ریپل: این دو ارز دیجیتال شباهت های زیادی دارند و همچنین رقیب یکدیگر نیز به حساب می آیند.
  • محدودیت دسترسی: کاربران برای دسترسی به این شبکه باید حداقل ۲۰ لومن در کیف پول دیجیتال خود داشته باشند.
رمز ارز استلار

استلار چگونه کار می کند؟

استلار یک رمز ارز غیرمتمرکز است. به این معنی است که اطلاعات مربوط به تراکنش ها در دفتر کل عمومی این ارز دیجیتال که بر بستر بلاکچین طراحی شده است به ثبت می رسد. البته راه های جمع اوری اطلاعات در سیستم ارز دیجیتال استلار به این صورت است که تمام داده ها بین سرورهای متصل به هم که گره نیز نامیده می شوند پخش می شود. همچنین برای اینکه مراحل انجام کار سریعتر جلو بروند استلار از روش اثبات کار استفاده نمی کند، بلکه Stellar از روش پروتکل اجماع استلار بهره می گیرد. تایید تراکنش ها به روش پروتکل اجماع استلار حداکثر ۳ یا ۵ ثانیه طول می کشد.

دانش و توانمندی های بالای گروه توسعه دهنده استلار سبب شده تا این ارز دیجیتالی یکی از سریع ترین و مطمئن ترین رمز ارزهای موجود در دنیا باشد. به واسطه داشتن این نخبگان تجاری استلار توانست تا به امروز به خوبی و با سرعت بسیار بالا خود را با نیاز کاربران خود همراه گرداند. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان نسبت به آینده رمز ارز استلار بسیار خوشبین هستند.بیشتر بدانید: ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال تتر چیست؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *