اول مانی

ترون (TRON) چیست؟ آشنایی با شبکه ترون

در نگاهی کلی به ترون و تاریخچه آن در می یابیم این پروژه یک پلتفرم دیجیتال غیرمتمرکز است؛ مثل اکثر پروژه های دیگر دنیای کریپتو کارنسی بر بستر بلاک چین متولد شد و رمزارز بومی خود را دارد؛ ارز دیجیتال این شبکه Tronix یا TRX نام دارد؛ سال ۲۰۱۷ بود که این پروژه در سازمان غیرانتفاقی سنگاپور تاسیس شد؛ مهم ترین هدفی که برای این شبکه مطرح شده است میزبانی یک سیستم سرگرمی جهانی برای به اشتراک گذاری مقرون به صرفه محتوای دیجیتال است؛ همین است که خرید ترون (TRON) را جذاب تر می کند.

این ارز و شبکه که در آغاز عمدتا در آسیا عرضه و معرفی شد اما کمی نگذشت که شهرتی جهانی پیدا کرد.

با بررسی تاریخچه ترون در می یابیم که در اوت ۲۰۲۱ بیشتر از ۵۰ میلیون حساب داشته است.

این پروژه جذاب توسط جاستین سان (Justin Sun) به جهان معرفی شد و دفاتر ابتدایی آن در سنگاپور و سانفرانسیسکو بود؛ آقای سان علاوه بر بنیاد TRON مدیرعامل BitTorrent هم هست؛ او مجددا جایز “Under-30” فوربس را دریافت کرد.

پیشینه تجاری Sun موفق به جلب توجه و علاقه اولیه سرمایه گذارانی از جمله تانگ بینسن (Tang Binsen)، بنیانگذار (Clash of Kings) و مدیرعامل استارت آپ اشتراک دوچرخه OFO، دای وی (Dai Wei) و دیگران شد.

هدف از ساخت TRON چه بود؟

ترون دارای یک شبکه اینترنت غیرمتمرکز است که سازنده تلاش زیادی برای دستیابی به آن کرده است؛ هدف از ایجاد این ارز دیجیتال هم معرفی این اینترنت غیرمتمرکز می باشد.

ساختار این شبکه به یک شبکه جهانی غیرمتمرکز برای به اشتراک گذاری رایگان مطالب در عرصه سرگرمی تبدیل شده است.

این صنعت در همین شرایط ارزش ۱ تریلیون دلاری را در جهان دارا می باشد؛ شبکه ترون به قدری قدرتمند است که به آسانی می توانید آن را با ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم مقایسه کنید.

با توجه به ادعای سازنده مبنی بر پیشرفت چشم گیر ترون در سال های آینده، به نظر می رسد جاستین سان و رفقا به دنبال داشتن بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان هستند.

ترون در کجا مبادله می شود؟

برای مبادله در شبکه ارز دیجیتال ترون نیاز به سه اصل مهم دارید؛ فضایی برای ذخیره سازی ارزهای خریداری شده، پلتفرم خرید و فروش و صرافی واسط که مبادله گرها را به هم متصل نماید.

برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال می توانید از کیف پول های الکترونیکی و یا سخت افزاری استفاده کنید که خود سایت ترون بهترین های آن ها را به کاربران معرفی کرده است.

تشریح شیوه عملکرد ترون

ترون از یک پروتکل بی همتا (منحصر به فرد) در شبکه بلاک چین استفاده می کنند و از شیوه اثبات سهام بهره می برد.

برای رمزنگاری از روشی به نام لمپورت (Lamport) استفاده می شود که با شیوه رمزنگاری در بیت کوین و اتریوم بسیار متفاوت است.

لازم به ذکر است که الگوریتم لمپورت توانایی مقابله با حملات محاسبات کوانتومی را دارد که این موجب منحصر به فرد شدن ترون شده است.

تعداد کل کوین های تی آر ایکس نزدیک ۱۰۰ میلیارد واحد است که در حال حاضر نزدیک ۷۰ درصد آن انتشار یافته است.

ترون به طور کلی دارای ۴ نسخه است:

 • نسخه اول را می توان بارگذاری روی شبکه بلاک چین اتریوم از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ دانست.
 • بعد از آن، این شبکه در نسخه ۲ به صورت کامل بر روی بلاک چین انحصاری خودش بارگذاری شد.
 • سپس در نسخه ۳ از مکانیزم ادیسی استفاده شد.
 • نسخه ۴ ترون با تحول عظیمی همراه بود؛ از مکانیزم تایید صحت معاملات اجماع ۲ لایه یا TPoS بجای DPoS استفاده شد که این به معنی یک انقلاب در دنیای ترون بود.

تیم توسعه دهنده ترون از جاستین سان به عنوان جک مای بعدی یاد می کند؛ جاستین سان یک مرد جوان با پشتکار زیاد است که در لیست ۳۰ فرد برتر زیر ۳۰ سال آسیا از نگاه فوربس قرار گرفته است؛ او همچنین در شرکت ریپل هم در چین به عنوان نماینده ارشد مشغول به کار است.

در تیم توسعه ترون افرادی مثل لوسین چن که از کارکنان سابق علی بابا می باشد در سمت مسئول ارشد امور فناوری در ترون مشغول است؛ همچنین مارکوس ژائو به عنوان رئیس امور فنی این شرکت مشغول به کار است؛ تیم توسعه در حال گسترش خود با افراد برنامه نویس و توانمند عرصه بلاک چین می باشد.

به صورت کلی چه تعداد ترون وجود دارد؟

اکنون ۱۰۰ میلیارد ترون وجود دارد که از این تعداد، ۷۱.۶۵۹.۶۵۷.۳۶۹ در گردش (Circulating Supply) است؛ ارز دیجیتال ترون یک پول با عرضه بسیار زیاد است و این یعنی ارز دیجیتال ترون سختی پول بسیار کمی دارد؛ همین مسئله امکان دارد بر قیمت آن تاثیر زیادی داشته باشد و باعث شود که ترون نتواند قیمت چشمگیری داشته باشد.

آیا TRON یک پول واقعی است؟

رمزارز ترون یا ترونیکس (TRX) را می توان به عنوان ذخیره ارزش، سرمایه گذاری و یا واسط معامله گری برای دیگر رمزارزها در نظر گرفت؛ از این رو، می توان ترون را به عنوان (پول واقعی) در نظر گرفت؛ اگرچه کاربرد اصلی توکن ترون در شبکه ترون و برای تعامل با محتوای موجود در این شبکه شامل برنامه های کاربردی توزیع شده (Decentralized Application | Dapp) است.

همچنین این امکان هم برای دارندگان توکن ترون وجود دارد که این توکن ها را برای به دست آوردن پاداشی به نام (قدرت ترون) (Tron Power) قفل کنند.

قدرت ترون ویژگی است که به حق رای دادن برای اتخاذ تصمیمات پیرامون شبکه اشاره دارد و هرچه فرد قدرت ترون بیشتری داشته باشد، حق رای بالاتری خواهد داشت؛ هر چقدر که دارنده توکن ترون، مدت بیشتری توکن های خود را حفظ کند، قدرت ترون (TP) بیشتری به دست می آورد.

استخراج ارز دیجیتال ترون چگونه انجام می شود؟

ارز دیجیتال ترون را نمی توان استخراج کرد زیرا این ارز جزء ارزهای قابل استخراج یا Mineable Coins نیست؛ در عوض، توکن های آن را می توان با کمک کردن به اعتبار سنجی تراکنش ها در شبکه به دست آورد؛ به همین شکل، به افراد با پرداخت کارمزد تراکنش (توکن) پاداش داده می شود؛ این هزینه تراکنش توسط شبکه پرداخت می شود و نه فردی که در حال انجام پردازش است.

کارمزد و هزینه های استفاده از ترون (TRON)

هیچ کارمزدی برای تراکنش های ارز دیجیتال TRON وجود ندارد و شبکه قادر به پشتیبانی از ۲۰۰۰ مورد از این تراکنش های رایگان در هر ثانیه است؛ البته با توجه به آنکه خرید ارز دیجیتال ترون در یک صرافی با استفاده از ارزهای دیگری انجام می شود؛ خرید ارز دیجیتال ترون متحمل نوعی هزینه به عنوان کارمزدی برای ارتباط دادن خریدار و فروشنده است.

از آنجا که ترون را تنها می توان با استفاده از رمزارزهای دیگری مثل اتریوم یا بیت کوین به صورت مستقیم خرید، فرد باید کارمزدی را برای خرید این رمزارزها با دلار پرداخت کند و سپس، کارمزد مبادله آن با ارز دیجیتال ترون را بپردازد.

تراکنش های ارز دیجیتال TRON چگونه انجام می شوند؟

تراکنش های ترون کاملا رایگان هستند؛ هر تراکنش نیاز به ۲۰ تایید دارد و به صورت میانگین، انجام هر تراکنش چیزی در حدود ۱ دقیقه به طول می انجامد که نسبت به سایر رمزارزها، زمانی بسیار کوتاه تر است.

توکن TRC-10 و TRC-20 ترون چیست؟

ترون ساختاری مشابه با اتریوم دارد و با استفاده از برنامه نویسی روی شبکه بلاک چین این ارزهای دیجیتال، می توان اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps)، قراردادهای هوشمند و توکن های اختصاصی مربوط به آن ها را ساخت؛ مانند اتریوم که دارای چندین استاندارد ایجاد توکن مثل ERC-20 و ERC-721 است، TRON هم از دو استاندارد TRC-20 و TRC-10 در ساختار خود استفاده می کند.

با استفاده از استاندارد TRC-10 می توان بدون داشتن هیچ دانش برنامه نویسی و با طی کردن چند مرحله ساده، توکنی را بر بستر شبکه ترون ایجاد کرد؛ در این صورت کاربر باید ۱۰۲۴ واحد ارز دیجیتال TRX را به عنوان کارمزد ایجاد چنین توکنی بپردازد؛ توکن بیت تورنت با نماد BTT مطرح ترین توکن بر مبنای استاندارد TRC10 است.

استاندارد TRC20 با تکیه بر ماشین مجازی ترون (TVM)، قادر به ایجاد قراردادهای هوشمند است؛ این استاندارد کاملا با استاندارد ERC20 اتریوم سازگار است، به صورتی که توسعه دهندگان به آسانی می توانند قراردادهای هوشمند خود بر بستر اتریوم را به شبکه ترون منتقل کنند، توکن وینک با نماد WIN بر مبنای استاندارد TRC-20 ساخته شده است.

تاریخچه رمزارز TRON

ارز دیجیتال ترون مثل سایر ارزهای دیجیتال سابقه زیادی ندارد؛ این ارز در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰.۰۰۱۹ دلاری و با ۷۰ میلیون دلار سرمایه اولیه برای توسعه دهنده عرضه شده است؛ اعضای سازنده آن همگی کارمندان شرکت های بزرگ توسعه دهنده ارز دیجیتال و کسب و کار اینترنتی هستند که با گرد هم آمدن اقدام به توسعه TRON کرده اند.

در عرضه اولیه این ارز دیجیتال، توکن های اولیه مبتنی بر شبکه اتریوم عرضه شده است و یک سال پس از عرضه شبکه اختصاصی خود ترون پشتیبانی از این ارز دیجیتال را به عهده گرفت.

اولین توکن رسمی ترون هم با نام ERC-20 معرفی شد.

تفاوت ترون با اتریوم (ETH) و بیت کوین (BTC) چیست؟

ساختار ترون با اتریوم شباهت بسیاری دارد، در صورتی که بعضی از افراد پروژه TRON را یک سرقت ادبی از اتریوم می دانند؛ ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم هم بارها جاستین سان را متهم به کپی برداری از وایت پیپر Ethereum کرده است؛ با این حال، رمزارز TRX و ETH تمایزهای کلیدی دارند.

در سوی دیگر بیت کوین هم دارای ساختار کاملا متفاوتی نسبت به این دو پروژه بلاک چینی است.

کیف پول های معتبر ترون

کیف پول های مختلفی از رمزارز TRX پشتیبانی می کنند؛ هر کیف پولی که انتخاب کنید، مجموعه ای متفاوت از مزایا و معایب را به همراه خواهد داشت؛ برخی از آنها رابط کاربری آسانی دارند، برخی امنیت بیشتری را ارائه می دهند.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول های نرم افزاری ارز دیجیتال برنامه هایی هستند که بر روی دسکتاپ یا دستگاه موبایل شما نصب می شوند؛ دسترسی سریع و آسان به عنوان مزیت اصلی این کیف پول ها به حساب می آیند.

 • Tronlink
 • Guarda
 • Exodus
 • Trust Wallet

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال گزینه های ذخیره سازی سرد هستند که ایمنی بیشتری را نسبت به کیف پول نرم افزاری ارائه می دهند.

یکی از عوامل اصلی درایمنی آنها این است که تقریبا همیشه آفلاین هستند؛ به جز وقتی که برای انتقال ارز به اینترنت متصل شوند که این فرایند زیاد طول نمی کشد.

 • Ledger Nano S
 • Trezor
 • KeepKey

آینده پروژه های بزرگ

پلت فرم TRON می خواهد مسیری را خلق کند تا ارائه دهندگان محتوا و خریداران آن با کمترین دردسر و بدون دخالت های واسطه ها با هم ارتباط و تجارت داشته باشند؛ از این جهت، TRON در دنیای غیرمتمرکز ارز دیجیتال قابل توجه و تقدیر است.

بلاک چین این پروژه یک بلاک چین محبوب است و ارز دیجیتال آن یکی از ارزهای دیجیتال موفق در بازار به حساب می آید؛ استفاده از ارز دیجیتال TRX هزینه های انتقال شما در شبکه را کاهش می دهد.


در این رابطه بیشتر بدانید

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

بیشتر بدانید: ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *