اول مانی

چرا قیمت تتر از دلار کاغذی بیشتر است؟

تتر (USDT) یک استیبل کوین است که باید همواره ارزشی برابر با یک دلار آمریکایی داشته باشد. اما گاهی اوقات به دلیل تغییر شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضا، شاهد تفاوت قیمت تتر و دلار هستیم. در ادامه این مقاله به پاسخ این سوال که چرا قیمت تتر از دلار بیشتر است می‌پردازیم.

تفاوت ماهیت دلار و تتر

دلار آمریکا یک ارز فیات می باشد به این معنی که ارزی است که پشتوانه ای ندارد و نمی توانید آن را در هر زمان با یک کالا یا مقدار مشخصی از یک کالا معاوضه کنید. ارزش این نوع پول عموما توسط قدرت اقتصادی و نظامی دولت صادرکننده آن، و همچنین میزان تقاضا برای آن مشخص می شود. در مقابل ارز تتر را داریم که یک استیبل کوین می باشد یعنی ارز دیجیتالی که با پشتوانه یک یا چند ارز و کالا عرضه شده و با توجه به سیاست های شرکت صادرکننده، امکان معاوضه آن با دارایی پشتوانه وجود خواهد داشت. حال پشتوانه تتر، دلار آمریکا می باشد اما تفاوت قیمت آن ها در بازار ایران برای عده ای سوال شده است.

برای مثال کسانی که از طریق وب سایت رسمی Tether حساب ایجاد کرده و آن را تایید کنند، می‌توانند در ازای هر واحد USDT یک دلار آمریکایی در حساب بانکی خود دریافت نمایند. البته ساخت این نوع حساب برای کاربران کشورهای تحریم شده‌ ای مانند ایران امکان پذیر نمی باشد و دلار نیز تنها از طریق یک سری بانک های خاص قابل دریافت می باشد. همچنین علاوه بر این، تمام سفارش های تبدیل USDT به USD به صورت دستی بررسی می شوند و به همین دلیل دریافت دلار ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد.

آیا احتمال دارد که قیمت تتر یک دلار نباشد؟

بله این احتمال نیز ممکن است وجود داشته باشد. زیرا یک عامل بسیار مهم به نام عرضه و تقاضا در تمام بازارها اعم از کریپتوکارنسی ها وجود دارد، که مشخص کننده اصلی قیمت ها می باشد. در صورتی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت کاهش می یابد و اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت افزایش می یابد.

اختلاف قیمت تتر و دلار معمولا چقدر است؟

در حالت معمول اختلاف قیمت تتر در صرافی های ایرانی با دلار بازار آزاد حدود ۱۰۰۰ تومان می باشد. البته، این اختلاف می تواند بسته به شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضا متفاوت باشد. با افزایش نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال، اختلاف قیمت تتر و دلار کاغذی نیز میتواند افزایش یابد.

به طور مثال در آذرماه سال ۱۴۰۰، بعد از سقوط شدید قیمت بیت کوین، زمانی که دلار آمریکا در بازار آزاد در محدوده ۲۷٬۵۰۰ تا ۲۹٬۰۰۰ تومان معامله می شد، قیمت تتر در صرافی های داخلی به مرز ۳۳٬۰۰۰ تومان رسید.

هم زمان با سقوط قیمت ها در بازار و همچنین هجوم معامله گران برای تبدیل ارزهای دیجیتال خود به استیبل کوین ها با هدف جلوگیری از ضرر بیشتر، قیمت تتر در صرافی ها افزایش می یابد. در مقابل، رشد قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موجب فروش تترهای معامله گران برای ورود به بازار خواهد شد. مسئله ای که می تواند منجر به افزایش عرضه و کاهش قیمت ریالی تتر در برابر دلار کاغذی شود.

چرا تتر هنگام نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال، گران‌ تر می شود؟

USDT به عنوان یک استیبل کوین یا ارز باثبات روشی سریع برای تبدیل رمز ارز به یک دارایی باثبات می باشد. بنابراین در شرایطی که نوسان بازار ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کند، افراد بیشتری برای محافظت از سرمایه خود، رمزارزهایشان را به تتر یا استیبل کوین های دیگر تبدیل می کنند. همین موضوع موجب افزایش تقاضا برای USDT شده و به همین دلیل افزایش قیمت جهانی تتر را شاهد خواهیم بود که در واقع موجب می شود که کاربران اندکی بیش از ۱ دلار برای برای هر واحد از این رمز ارز پرداخت کنند.


مقالات مرتبط:

بیشتر بدانید: با ارز دیجیتال تتر بیشتر آشنا شوید

بیشتر بدانید: آیا خرید و فروش تتر در ایران قانونی است؟

اشتراک گذاری:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *